Reklama

Malarstwo Andrzeja Strumiłły w CSW

Data:

- Reklama -

W Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach w środę, 21 czerwca została otwarta jubileuszowa wystawa Andrzeja Strumiłły. Artysta związany z Suwalszczyzną świętuje swój rok i 90-lecie.

Wystawa w CSW to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Andrzej Strumiłło to artysta bez barier i granic. Podróżował, tworzył i wystawiał w wielu krajach. Imponuje nie tylko doświadczeniem dorobkiem artystycznym, ale też wytrwałością i zamiłowaniem do pracy. Wieku dziewięćdziesięciu lat nadal maluje, rysuje, opracowuje i wydaje książki, aranżuje wystawy. Swoim niezwykłym zaangażowaniem Andrzej Strumiłło inspiruje do działania i pobudza do refleksji o kondycji człowieka i jego miejscu w świecie. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach (fragment pochodzi z katalogu do wystawy A. Strumiłły w CSW)

W galerii przy ulicy Kościuszki prezentowanych jest niemal 40 obrazów artysty – pochodzących z różnych okresów twórczości. To przekrój inspiracji Andrzeja Strumiłły od lat 70. XX wieku.

Wystawa zajmuje całą galerię. Zobaczymy na niej 18 obrazów z cyklu „Psalmy”, będących własnością Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Jak informuje Alina Chmielewska, kierownik CSW w Suwałkach – te prace poświęcone zostały społecznościom żydowskim – również tym z pogranicza polsko-litewskiego. „Psalmy” w znakomitej większości Strumiłło namalował w latach 80., jednak cykl wciąż się rozwija. Podobnie jak inny cykl „Lot”. W CSW zobaczymy 4 prace powstałe po 2000 roku. Najnowsze obrazy w liczbie 18 zostaną wystawione w najbliższą niedzielę w Sejnach – wystawę organizuje tamtejsze „Pogranicze”. W Suwałkach prezentowane są także 3 obrazy z cyklu „Apokalipsa”, który oryginalnie liczył 12 prac. Większość z nich została sprzedana.

Oglądając przekrój twórczości na ścianach galerii, nie sposób pominąć inspiracji naturą – Tematu wigierskiego z 1985 roku czy Pejzaży wigierskich z 1980 roku. Jest też obraz będący pamiątką po plenerze z 1992 roku – uczestnicy wydarzenia złożyli na nim swoje podpisy.

Wystawa w CSW będzie dostępna do połowy września. Galeria (ul. Kościuszki 45) jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 17.00.

Fot. źródło: CSW w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na...