Reklama

Rock’n’rollowe love story w „Kinie konesera” – „Song to Song”

Data:

- Reklama -

Nowy film mistrza kina Terrence’a Malicka, z najlepszą obsadą roku, w której znaleźli się nominowani do Oscara Ryan Gosling („La La Land”, „Drive”), Michael Fassbender („Wstyd”, „Prometeusz”), zdobywczynie Oscara Natalie Portman („Jackie”, „Czarny łabędź”) i Cate Blanchett („Blue Jasmine”) oraz Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”, „Carol”) będzie można obejrzeć w Cinema Lumiere we wtorek, 6 czerwca o godz. 18.15.

Austin w Teksasie, zwane dziś często „alt-Nashville”, uważane jest za muzyczną stolicę świata. Może jest w tym pewna doza przesady, ale faktem jest, że działają tu dziesiątki wytwórni płytowych i promotorów, klubów, sal koncertowych i barów z muzyką. Pojawiają się setki muzyków najróżniejszych gatunków, marzących o chwili sławy, odbywa się wiele prestiżowych muzycznych festiwali. Terrence Malick, współczesny klasyk kina amerykańskiego, autor słynnych „Badlands”, „Cienkiej czerwonej linii” czy „Rycerza pucharów”, od pewnego czasu chciał opowiedzieć historię miłosną osadzoną w świecie muzycznego biznesu, gdzie nieustannie myśli się przede wszystkim o twórczości i karierze, a związki są trudne, bo skażone kalkulacją czy egotyzmem.

Fot. Materiały promocyjne.

W początkowej fazie produkcji film nosił tytuł „Weightless” („Nieważkość”), co nawiązywało do cytatu z klasycznej powieści Virginii Woolf „Fale” („The Waves”, 1931), mówiącego o poczuciu nieważkości i nieistotności w obliczu nowoczesnego świata, oraz o miałkości osobistych dążeń i pożądań. O grupie takich bohaterów, dryfujących przez życie w poczuciu takiej właśnie nieważkości chciał opowiedzieć Malick. Centralną postacią jest tu Faye, początkująca singerka–songwriterka, dążąca, wydawałaby się, z determinacją, do sukcesu, ale odczuwająca dziwny brak – podobnie zresztą jak i inni bohaterowie – czy też pewien ustawiczny niepokój co do własnej tożsamości. Pomysł pojawił się, gdy Malick reżyserował „Drzewo życia”. O zamiarze realizacji filmu w Austin poinformował swój stały zespół producencki: Sarah Green, Nicolasa Gondę i Kena Kao. Gonda opowiadał, że pomysł osadzenia akcji w Austin wydał mu się doskonały: – Ludzie przyjeżdżają tu często z myślą o nowym początku, udziela im się gorączkowa atmosfera miasta. A jednocześnie jest to miejsce, gdzie poczucie niepewności i pustki jest na porządku dziennym.

Terrence Malick należy do tej nielicznej grupy reżyserów, którzy nie mają kłopotów z pozyskaniem wymarzonej obsady. Również aktorów drugoplanowych. Matkę Rhondy zagrała Holly Hunter („Fortepian”, „Iniemamocni”); Bérénice Marlohe, pamiętna dziewczyna Bonda w „Skyfall”, zagrała Francuzkę flirtującą z Faye, a Val Kilmer („The Doors”, „Batman Forever”, „Gorączka”) wcielił się w Duane’a, gwiazdę rocka o wielce destrukcyjnych skłonnościach.

Na planie filmu pojawili się liczni muzycy, grający samych siebie. Istotną rolę także w fabule filmu odegrała Patti Smith, słynna nowojorska poetka, od lat 70. stojąca na czele Patti Smith Group, zdobywczyni prestiżowej National Book Award. Jej najgłośniejszym dokonaniem była płyta „Horses” (1975), ale każdy jej kolejny album staje się artystycznym wydarzeniem.

Producent Ken Kao („Rycerz pucharów”, „Równi goście”, „Milczenie”) pozyskał innego słynnego muzyka, basistę Flee z grupy Red Hot Chili Peppers, z którym jest zaprzyjaźniony. Szwedzka wokalistka i autorka piosenek Lykke Li (albumy „Wounded Rhymes”, „I Never Learn”, współpraca z Davidem Lynchem i U2) pojawiła się na ekranie jako jedna z kochanek BV.

Jako zespół towarzyszący Faye zdecydowano się zatrudnić garażową kapelę z Atlanty, Black Lips, działającą od 1999 roku (m.in. płyty „Black Lips!”, „Arabia Mountain”, „Underneath the Rainbow”), znaną z ekscesów podczas występów (nagość, palenie gitar itp.). Głównego wokalistę zespołu, Duane’a (postać fikcyjna), zagrał Val Kilmer („Top Gun”, „The Doors”, „Kiss Kiss Bang Bang”).

W filmie wzięły udział również takie muzyczne tuzy, jak: Iggy Pop, Florence and the Machine czy John Lydon (kiedyś Sex Pistols). Oprócz tego Mikus zwerbowała wykonawców, wśród których byli: Big Freedia, raperka z Nowego Orleanu, elektroniczna kapela z Teksasu Neon Indian, elektroniczne trio Major Lazer, Die Antwoord z Kapsztadu wykonujący rap-rave oraz lokalne grupy Blaxploitation i Hundred Visions.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz tego filmu. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Cate Blanchett i Natalie Portman to aktorki, z którymi Terrence Malick współpracował przy wcześniejszym swoim filmie. Jakim?; a odpowiedź wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Konkurs trwa do 4 czerwca do godz. 18.00. Zwycięzców wylosujemy.

Konkurs zakończony. Bilety wygrali: Jacek Czaplejewicz i Martyna Kociela.

Pokaz filmu „Song to Song” w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach

Dla tych, którym nie uda się wziąć udziału w pokazie filmu w Suwałkach, mamy dobrą wiadomość. Produkcja „Song to Song” zostanie zaprezentowana 28 czerwca o godz. 18.00 w kinie „Iskra” w Augustowie podczas przeglądu „Kinogranie”.

Źródło: Materiały prasowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Pierwszy dzień mojego życia”. Wygraj bilety na najnowszy film Paola Genovese w Cinema Lumiere w Suwałkach

Cinema Lumiere w Suwałkach kontynuuje swoją popularną serię "Kino...

Wygraj bilety na film „Sobowtór” w reż. Jana Holoubka

Od 29 września w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie...

„Duchy w Wenecji” wchodzą do kin

Tajemnicza atmosfera i postać legendarnego detektywa w "Duchach w...