„Wędrówka. Podróż” – to hasło tegorocznej, szesnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży “Wigraszek”. Festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 19-22 czerwca, z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz zagranicy.

Do udziału w tegorocznej edycji zakwalifikowało się ponad dwadzieścia zespołów z Polski (Białegostoku, Ostrołęki, Torunia, Sulejówka, Żor, Łodzi, Rybnika, Łap, Ustrzyk Dolnych i Wrocławia) oraz Europy: Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy.

Festiwal zainauguruje w poniedziałek, 19 czerwca, spektakularny „Karnaval” w wykonaniu estońskiego Teatru Maski i Ruchu Giraffe Royal. W programie imprezy tradycyjnie znajdą się otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe dziecięce i młodzieżowe oraz spektakle teatrów zawodowych z Polski i zagranicy, Ulica i Plac Teatralny, czyli animacje artystyczne z udziałem aktorów i publiczności. Zobaczymy efektowne spektakle plenerowe – „Różowy Punk” krakowskiego Teatru Nikoli, głośny „Ostatni bastion” Teatru Wędrujące Lalki Pana Pejo z Sankt Petersburga oraz happening „Żywe obrazy”.

Teatralne spotkania zakończy w czwartek, 22 czerwca, podwójne spotkanie. Z niezwykłym malarzem, scenografem i twórcą plakatów filmowych (m.in. „Nikifor”) Dariuszem Milińskim, autorem towarzyszącej wydarzeniu wystawy baśniowych obrazów, oraz aktorami Teatru Przebudzeni z Ostródy, którzy pokażą znakomity, wielokrotnie nagradzany spektakl „Szatnia”.

Spektakle konkursowe w kategorii dziecięcej rozpoczynamy w poniedziałek od godziny 11.30, potrwają do 13.00, natomiast we wtorek od godziny 8.30 do 17.15 (ostatnia prezentacja w kategorii młodzieżowej). W środę przed suwalską publicznością zaprezentują się grupy młodzieżowe. Ich przedstawienia można oglądać od godziny 8.30 do 18.10. Wstęp wolny.

Wydarzenia towarzyszące:

„Karnaval”, Teatr Giraffe Royal z Estonii

Spektakl oszałamia kolorami i ruchem, dosłownie wciągając widza w inny świat. Wyjątkowe wyczucie sceny, znakomita inscenizacja, świetna gra aktorska, doskonała choreografia i scenografia daje widzom poczucie dotknięcia magii teatru. Jego wielowarstwowość sprawia, że każdy widz znajdzie własną interpretację dla przesłania.

Poniedziałek, 19.06. godz. 18.00, Sala im. A. Wajdy SOK, ul. Jana Pawła II 5, bilety 15 zł.

„Różowy Punk”, Teatr Nikoli z Krakowa

Urzekający poetyką ulicznego teatru spektakl wywołuje w widzach żywe emocje i pobudza wyobraźnię. Różowy Punk, bohater spektaklu, jest święcie przekonany, że za pomocą sztuki zmieni świat. Jego miłością jest muzyka, żyje nią i tworzy z nadzieją, że dzięki jej mocy uratuje świat. Kiedy jednak w jego życie wkracza Wujek Sim Prowokator….

Wtorek, 20.06, godz. 21.00, park Konstytucji 3 Maja, wstęp wolny.

„Ostatni bastion”, Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo z St. Petersburga w Rosji

Efektowny i zabawny spektakl plenerowy, nawiązujący do tradycji karnawału i jarmarcznych występów kuglarzy. Utrzymany w charakterze błazeństwa, bufonady, pełen niespodzianek i mitycznych stworzeń, hipnotyzuje i zaciera fikcyjną granicę między sceną a widownią.

Środa, 20.06, godz. 21.00, park Konstytucji 3 Maja, wstęp wolny.

Dariusz Miliński, finisaż wystawy malarstwa z udziałem artysty

Malarz, scenograf i twórca plakatów filmowych, założyciel grupy artystycznej „Pławna 9” oraz, jak sam o sobie mawia: „kasztanowo-żołędziowy ludek mieszkający w dziupli swojej wyobraźni”.

Czwartek, 22.06, godz. 18.00 Galeria Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5.

„Szatnia”, Teatr Przebudzeni z Ostródy

Zainspirowana twórczością Tadeusza Kantora nietuzinkowa opowieść o życiu i umieraniu, która przenosi nas do „bycia w niebycie”, czyli tytułowej szatni. Bohaterowie pytają o sens życia, relacje międzyludzkie, o to „jak żyć, by nadal być?”. Spektakl wyjątkowy i refleksyjny, jednocześnie z nutą humoru i spontaniczności, doceniony na wielu festiwalach teatralnych w Polsce.

Czwartek, 22.06.2017, godz. 18.30,Sala im. A. Wajdy SOK, ul. Jana Pawła II 5. Bilety 10 zł.

PROGRAM FESTIWALU WIGRASZEK MOŻNA SPRAWDZIĆ W NASZYM KALENDARZU.

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK Patronatem Honorowym objął Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Mecenasem Festiwalu Sponsorem Grand PRIX jest RESO Europa Service. Sponsorami: Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o.o, Hurtownia PIKO, AGWO Serwis, Bank Spółdzielczy w Rutce-Tartak, Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX, ASPI Spółka z o.o oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Kultura, TVP Oddział w Białymstoku, Radio Białystok, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski oraz portale: Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Suwałki Info, Kurier Suwalski, Suwalking, TVS24 Suwalszczyzna.

Dodaj komentarz