Reklama

Światło i mrok w suwalskiej Galerii PAcamera

Data:

- Reklama -

Suwalska Grupa Twórcza zaprasza w piątek, 22 września o godz. 18.00 na kolejną wystawę swoich fotografii. Tym razem będzie mocno kontrastowo – świetlnie i mrocznie. Pojedynek jasności i ciemności, a może jednak harmonijne współistnienie? Do obejrzenia w Galerii PAcamera.

Czyje prace zobaczymy w PAcamerze? Fotografie prezentować będą: Marzena Strzyżewska, Teresa Wysocka-Kluczny, Robert Dembiński, Andrzej Zujewicz, Anna Amelia Sikorska, Beata Karwel, Beata Staniewicz, Henryk Milewski, Józef Żukowski, Krzysztof Mierzejewski, Marcin Wróbel, Marek Stankiewicz, Marek Wasilewski, Maria Karna.

Świetlne i Mroczne

W fotografii pojęcie światła i mroku ma szczególne znaczenie. Światło buduje formę, wyłania z mroku i ciemności kształty, faktury, materie. Bez światła i mroku praktycznie nie ma fotografii. Oglądalność świata realnego jest możliwa dzięki fizycznemu istnieniu światła i mroku. Jeśli położymy idealnie białą kartkę na białej lub czarną na czarnej, możemy jedynie w wyobraźni szukać jej zarysów, zastanawiać się czy kartka naprawdę istnieje. Wzajemna zależność bieli i czerni oraz szarości wynikające z ich nałożenia się, czy też wymieszania, stanowi podstawę fotografii, jej grunt. Negatyw i pozytyw, nieodzowny w tradycyjnej, analogowej fotografii, to forma zależności, przenikania światła i mroku, bieli i czerni. Fotograficzne obrazy z dominantą bieli są jasne, świetliste, prawie białe, z dominantą czerni są zaś cieniste, ciemne, prawie czarne.

O ile warstwa wizualna obrazów świetlnych i mrocznych wydaje się dość prosta i zrozumiała, o tyle warstwa znaczeniowa jest już bardziej złożona. Nasuwają się różne przykłady znaczeń rzeczy lub zjawisk świetlnych i mrocznych: światłość, świetlistość odnosząca się do niebiańskich światów i istot boskich, świetliste kule – duchy, zjawiska paranormalne, świetlista może być droga, którą podążamy, przyszłość, mroczne mogą być skrywane tajemnice, przeszłość, mroczne czyli ciemne, utożsamiane ze złymi mocami, istotami ciemności, nocą, czymś niepokojącym, niepewnym.

Najnowsza wystawa Suwalskiej Grupy Twórczej skupia się głównie na wizualnej warstwie tego co świetlne i mroczne. Autorzy wystawy: Robert Dembiński, Maria Karna, Beata Karwel, Henryk Milewski, Krzysztof Mierzejewski, Anna Amelia Sikorska, Beata Staniewicz, Marek Stankiewicz, Marzena Strzyżewska, Marcin Wróbel, Marek Wasilewski, Teresa Wysocka, Andrzej Zujewicz i Józef Żukowski prezentują raczej naturalne zjawiska fizyczne występujące w przyrodzie, pejzażu, architekturze. Są to z reguły nastrojowe obrazy pełne malarskich efektów, gry światła i cienia, czy też graficznych kontrastów. W poszukiwaniu istoty fotografii nie powinniśmy zapominać o wzajemnych relacjach i zależnościach światła i mroku, temu ma służyć obecna wystawa. Kurator wystawy, Andrzej Zujewicz

Suwalska Grupa Twórcza SGT – działająca przy galerii fotografii PAcamera zawiązała się w lutym 2006 roku. Odbyło się wtedy pierwsze spotkanie dziesięciu osób zainteresowanych aktywnością w zorganizowanej formie. Założycielem Grupy był instruktor Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach – Andrzej Zujewicz. SGT integruje lokalne amatorskie środowisko fotograficzne, motywuje do podnoszenia umiejętności w zakresie fotografii artystycznej.

Grupa skupia ludzi różnych profesji, w różnym wieku, mających wspólną pasję, którą jest fotografowanie. Motto Grupy: „fotografowanie z pasją”. Prace artystów Grupy można oglądać na wystawach zbiorowych, organizowane są ponadto sesje plenerowe, pokazy multimedialne, spotkania z artystami. Tym co łączy wszystkich uczestników Grupy, jest umiłowanie piękna przyrody Suwalszczyzny oraz chęć artystycznego wyrazu, rejestracji tej fascynacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak stąd do Suwałk – w Sejnach nowa wystawa

W Sejnach od 2022 roku w witrynach prezentowane są...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...

Kosmos jest również w nas

W piątek, 12 maja odbyło się otwarcie wystawy "Kosmos...

Toulouse-Lautrec w Galerii „Chłodna 20” (foto, audio)

Otwarta w piątek, 12 listopada wystawa w Galerii Sztuki...