Trwające od tygodnia warsztaty z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego miały swój finał w środę, 18 października podczas koncertu z Michaelem Alpertem, multiinstrumentalistą i współtwórcą zespołu „The Brave Old World”.

Muzycy Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego od lat pracują na zasadzie wymiany doświadczeń ze znakomitymi muzykami. Relację mistrz – uczeń w trakcie programu Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami w tym roku podtrzymywali: David Krakauer, Frank London, Raphael Rogiński i Mikołaj Trzaska. W muzycznym spotkaniu z Davidem Krakauerem uczestniczyła wyjątkowo również suwalska publiczność. Zespół pracuje pod okiem Wojciecha Szroedera.

Muzyka to ich żywioł: David Krakauer i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (fotorelacja)

Michael Alpert to ostatni z mistrzów, z którym akurat w tym cyklu przyszło pracować młodym artystom. Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa znów wypełniła się muzyką i opowieścią o rodzinie, historii. Rodzina Alperta pochodzi z miejscowości Molietai na Litwie – artysta związany jest więc z naszym pograniczem. Sejneńskie „Pogranicze” określił nawet mianem jednej z „wysp pokoju” – miejsc na świecie, w których czuje się jak w domu. A dom muzyka znajduje się obecnie w Szkocji. To spokojne miejsce stanowi przeciwwagę dla miasta, w którym artysta spędził dużą część życia – Michael Alpert przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku. Alpert nie tylko wykonuje pieśni jidysz, ale też zbiera je, zachowując historię i tradycję, za co został doceniony przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Fot. Niebywałe Suwałki

Kolejny koncert w Sejnach:

Koncert „Głos wyzwolony – La Voix libérée – Project Holocaust Remembrance w Białej Synagodze w Sejnach

Leave a Reply