11 listopada – w tym wyjątkowym dla Polaków dniu do papieża Franciszka wyruszyła bożonarodzeniowa choinka, która stanie się głównym elementem świątecznej dekoracji na pl. Św. Piotra. Uroczystego pobłogosławienia transportu choinki na placu Jana Pawła II w Ełku dokonał biskup Jerzy Mazur, który wraz z wiernymi modlił się za Ojca Świętego Franciszka, o Boże błogosławieństwo dla wiernych oraz o szczęśliwy przebieg trasy choinki.

Drzewo pochodzi z nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej. Ma 28 metrów wysokości, a średnica korony liczy ok. 9 metrów. W drodze do papieża Franciszka pokona 2060 km. Długość trasy i ściśle określone warunki transportu sprawiają, że dotrze do Watykanu 22 listopada. To już drugi raz, kiedy polska choinka trafi do papieża – pierwsza stanęła w Rzymie 20 lat temu. W tym roku bożonarodzeniowe drzewko zostanie ozdobione przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji – poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku. Uroczyste zapalenie lampek i oficjalne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem odbędzie się 7 grudnia.

Poza ks. biskupem Jerzym Mazurem w uroczystym odprawieniu transportu wzięli udział przedstawiciele Polskich Lasów Państwowych. Spotkanie rozpoczęły przemówienia prelegentów dotyczące podarunku dla papieża oraz znaczenia, symboliki i tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

– Tegoroczna choinka bożonarodzeniowa jest darem dziękczynnym Kościoła w Polsce. 25 lat temu Jan Paweł II dokonał reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich, powołując 13 nowych diecezji, w tym diecezję ełcką. Cieszymy się, że w tym roku plac przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie ozdobi choinka bożonarodzeniowa pochodząca z diecezji ełckiej – komentuje Jego Ekscelencja biskup ełcki Jerzy Mazur.

– Inicjatywa podarowania choinki bożonarodzeniowej zrodziła się już 10 lat temu, drzewko miało być podarunkiem związanym z Milenium śmierci Św. Brunona. Już wtedy razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku zdecydowaliśmy się na przekazanie choinki, jednak dostaliśmy informację, że jej transport na pl. Św. Piotra będzie możliwy dopiero w 2017 roku. Musieliśmy poczekać, jednak to rok jubileuszowy, co bardzo nas cieszy. Oprócz jubileuszu 25-lecia nowych struktur Kościoła w Polsce, obchodzimy także 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie czy 100-lecie objawień w Fatimie – dodaje Jego Ekscelencja biskup ełcki Jerzy Mazur.

Ponad dwutygodniową podróż i szczegółową relację z tej wyjątkowej akcji można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych – na profilu „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” na Facebooku, gdzie regularnie będą publikowane zdjęcia z pokonywanej trasy, miejsc postoju i szczegółowe sprawozdania z podróży. Organizatorzy udostępnili również specjalną aplikację, która pozwala na precyzyjne określenie miejsca przebywania choinki, dając tym samym możliwość duchowego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Aplikacja jest dostępna na stronie: https://online.keratronik.pl/choinka.

Tegoroczna akcja „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” została zainicjowana przez arcybiskupów i biskupów metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Partnerami wydarzenia są miasta Ełk, Giżycko, Suwałki, Gmina Ełk, Starostwo Powiatowe w Ełku, Starostwo Powiatowe w Gołdapi oraz firmy Ol-Trans i HR Polska.

Tradycja bożonarodzeniowej choinki na placu św. Piotra w Rzymie sięga 1982 r., kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II po raz pierwszy poprosił o umieszczenie świątecznego drzewka na placu św. Piotra. Dlaczego papież Polak zdecydował się na wprowadzenie w Rzymie nowych zwyczajów? Karol Wojtyła tęsknił za Ojczyzną, magią rodzimych świąt i niezwykłymi tradycjami, które na stałe wpisały się w polskie Boże Narodzenie. Mimo początkowych protestów, choinka szybko zyskała sympatię i popularność wśród pielgrzymów oraz dostojników kościelnych. Już w 1983 r. powstał zwyczaj, wedle którego choinka jest darem dla papieża od mieszkańców poszczególnych regionów Europy. W ciągu 35 lat tradycji drzewko przybyło m.in. z Niemiec, Austrii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, Belgii, Czech i Słowacji.

Sponsorami akcji są: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Instytut Badawczo-Szkoleniowy Sp. z o.o., „NEW HOUSE” Firma Usługowo-Budowlana, Poczta Polska, marka Sotelli, Pocztowa Agencja Usług Finansowych S.A., Polpharma, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Zakłady Produkcyjno-Usługowe „PRAWDA” Sp. z o.o.

Fot. Nadleśnictwo Gołdap

1 KOMENTARZ

  1. Dodatkowo 25 lat temu św. Jan Paweł II dokonał reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich Kościoła w Polsce. Na mocy papieskiej bulli powołanych zostało 13 nowych diecezji, w tym ełcka. Toteż organizacją transportu zajmuje się diecezja Ełcka jako jedna z tych nowo utworzonych wówczas diecezji i Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj