Stara łaźnia to budynek, który stanowić będzie jeden z elementów zabudowy suwalskich bulwarów. Obiekt miał zostać wyburzony, ale samorząd – po interwencjach – zdecydował się na jego remont. Rewitalizacja i odbudowa łaźni jest kosztowna – jak wynika z przetargu, nawet bardziej niż zakładano na początku.

– Po otwarciu ofert na rewitalizację budynku byłej łaźni okazało się, że wpłynęła tylko jedna oferta przewyższająca kosztorys o 25% – informuje Kamil Sznel, kierownik Biura Prezydenta Suwałk. 

W przetargu wystartowało tylko jedno przedsiębiorstwo – białostocka spółka Anatex, która zrealizowała m.in. odbudowę Międzynarodowego Centrum Dialogu – dworu Miłosza w Krasnogrudzie i w zakresie własnych inwestycji – Hotel Loft 1898 w Suwałkach.

– Oferta tej firmy opiewa na 8 112 433,01 zł. My na ten cel przeznaczyliśmy 6 492 787,08 zł – tłumaczy Czesław Renkiewcz, prezydent Suwałk, dodając, że teraz nadszedł czas, aby rozważyć powtórzenie przetargu. Miasto zabiega również o środki zewnętrzne na realizację tej inwestycji.

Jeśli dojdzie do remontu i rozbudowy starej łaźni, zostanie tam zlokalizowana galeria sztuki współczesnej – obecnie działająca pod szyldem CSW – Galeria Andrzeja Strumiłły. Dodatkowo, powstanie część gastronomiczna. Przypomnijmy, że po przebudowie obiekt będzie miał wymiary 43,45 m na 21,20 m i wysokość 9,13 m. Rewitalizacja miałaby zostać zakończona w maju 2019 roku.

Pierwszy przetarg na remont „starej łaźni” jeszcze w tym roku (wizualizacje)

Centrum Sztuki Współczesnej w „starej łaźni”? Chcieli „zburzyć” historię

W starej łaźni miały być wystawy. Teraz zostanie zburzona

Leave a Reply