Gra miejska, koncerty i turnieje to propozycje na sobotę, 11 listopada. Przede wszystkim jednak – to Święto Niepodległości, sprawdź, jak w tym roku będą przebiegać uroczyste obchody w Suwałkach, Augustowie i Olecku.

Suwałki

Oficjalne obchody w Suwałkach rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w konkatedrze pw. św. Aleksandra.

Narodowe Święto Niepodległości – obchody w Suwałkach

Na grę miejską „W drodze do Niepodległości” zaprasza Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Uczestnicy „żywej lekcji historii” przeniosą się w czasie, do okresu od listopada 1918 do sierpnia 1919 roku i wcielą się w członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Na ulicach miasta pojawi się historyczny samochód, będzie niebezpiecznie i ciekawie – gracze będą mieli do wykonania zadania, za które otrzymają punkty – a w konsekwencji – i nagrody w postaci gier planszowych.

Scenariusz gry został oparty na wspomnieniach, relacjach i źródłach historycznych, a więc można liczyć na niemal „prawdziwe” emocje, połączone z próbą zakupienia nielegalnej broni i spotkaniem z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Będzie też można postrzelać…

Wraz z przedłużającą się okupacją niemiecką i wkroczeniem do Suwałk w maju 1919 roku oddziałów litewskich, a także coraz bardziej realnym zagrożeniem włączenia regionu w granice Litwy, wśród peowiaków narastały nastroje powstańcze. Tymczasem instrukcje płynące z Warszawy przestrzegały przed pochopnym działaniem i zbyt wczesną konfrontacją. W podobnym tonie wypowiedział się także Józef Piłsudski, który 1 czerwca przyjął w Belwederze wysłanego ze specjalnym raportem z Suwałk Tadeusza Katelbacha. Jak później wspominał: „Gdy odchodziłem {Naczelnik], położył mi rękę na ramieniu i wzywając do cierpliwości i spokoju, pożegnał. Rzecz prosta, że wykonaliśmy najdokładniej rozkaz”.

ZAPISY: Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Tel.: 87 566 41 33. E-mail: grh.garnizonsuwalki@op.pl. Profil GRH Garnizon Suwałki lub Muzeum im. Marii Konopnickiej na Facebooku.

Gra miejska. W drodze do Niepodległości w Suwałkach

O godz. 16.00 i 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z programem tańców narodowych. Jak zawsze – warto zobaczyć.

Pokaz tańców ZPiT Suwalszczyzna z okazji Święta Niepodległości w Suwałkach

Na obchody zapraszają też młodzi suwalczanie.

XII Młodzieżowy Marsz Niepodległości w Suwałkach

A wieczorem w Rozmarino w Suwałkach – trochę muzyki w wykonaniu Project Dżem.

Koncert „Project Dżem” w Rozmarino w Suwałkach

Nieco później na Undergroundowy Desant z Grodna zaprasza Black Pub Komin.

Koncert zespołów Dzieciuki & SND & Ultra Pultra w Black Pub Komin w Suwałkach

Augustów

Święto Niepodległości w Augustowie

Olecko

Obchody Święta Niepodległości w Olecku

A w niedzielę, 12 listopada w Suwałkach Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Suwałkach

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj