Pojawianie się ząbków u niemowlęcia często wywołuje u rodziców niepokój, gdyż temu naturalnemu procesowi towarzyszy zwykle szereg przykrych dolegliwości. Rzadko się zdarza, że dziecko ząbkuje bezboleśnie, dlatego młodzi rodzice powinni wiedzieć, jakie objawy mogą zwiastować wyrzynanie się zębów.

Marudne, rozdrażnione dziecko

Pierwszy ząbek w buzi niemowlęcia zwykle pojawia się pomiędzy 5 a 10 miesiącem życia. Zdarza się jednak, że maluch ma już ząbek w wieku 3 miesięcy, sporadycznie dzieci rodzą się w wyrżniętym pierwszym siekaczem. W okresie ząbkowania maluchy stają się rozdrażnione, marudne, ciągle wkładają do buzi paluszki lub różne przedmioty oraz obficie się ślinią. Ponadto może dokuczać im gorączka, której wysokość sięga niekiedy 40 stopni. Wysoka temperatura najczęściej pojawia się tuż przed wyrżnięciem się ząbka, jednak zawsze powinno się skonsultować z pediatrą, aby potwierdził, że przyczyną gorączki jest ząbkowanie.

Niektóre maluszki cierpią nie tylko na bolesne ząbkowanie – dokuczają im również biegunki i wymioty związane ze stanem zapalnym w jamie ustnej. Rozpulchnione dziąsło jest narażone na ataki bakterii, które następnie dostają się do przewodu pokarmowego i wywołują rozwolnienie lub wymioty. Jeżeli dziecko wymiotuje po każdym posiłku, a jego skóra staje się pomarszczona, powinno się zabrać je do lekarza. Więcej na temat odwodnienia przy ząbkowaniu znajduje się na wolniodbolu.pl/pierwszy-zabek-u-dziecka-jak-przetrwac-zabkowanie.

Co na ząbkowanie?

Bolesne ząbkowanie może być mniej uciążliwe, jeżeli zastosuje się kilka sprawdzonych metod. Rodzice polecają żel na ząbkowanie, który znieczula dziąsło i sprawia, że maluszek staje się spokojniejszy. Żel stosuje się nawet kilka razy dziennie, dzięki czemu jego skuteczność jest wysoka. Istnieją również homeopatyczne środki z rumiankiem, które zmniejszają stan zapalny i pozostają obojętne dla organizmu dziecka. Przydatne mogą być również środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w formie syropu o słodkim smaku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o bólu u dzieci – Wolni od bólu jest serwisem, który tłumaczy, jak długo trwa ząbkowanie i jak łagodzić związany w nim ból.

Jak walczyć z bólem przy ząbkowaniu o mniejszym nasileniu? Ząbkowanie trwa nawet kilka tygodni, dlatego warto stawiać również na domowe sposoby łagodzenia bólu. Bolesność dziąseł zmniejsza gryzienie surowej marchewki, zabawa gryzakiem, żucie skórki od chleba, a także podawanie dziecku chłodnych napojów.

1 KOMENTARZ

  1. Niekoniecznie trudny czas. Są dzieci które przechodzą ząbkowanie lepiej, są takie które bardzo się męczą. Warto mieć w domu Viburcol, paracetamol albo nurofen, jakiś żel do smarowania dziąseł, Smectę na biegunkę. I to w zasadzie tyle. Ząbkowanie trzeba po prostu przeżyc 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj