Reklama

Zmarł Leszek Aleksander Moczulski, poeta, autor słów hymnu Suwałk

Data:

- Reklama -

17 grudnia w Krakowie zmarł Leszek Aleksander Moczulski, poeta, autor tekstów piosenek „Skaldów”, Grzegorza Turnaua czy Marka Grechuty. Urodzony w Suwałkach Moczulski kilka lat temu odwiedził rodzinne miasto.

Leszek Aleksander Moczulski urodził się w 1938 roku w Suwałkach. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie członkiem zespołu redakcyjnego pisma „Student” i współtwórcą krakowskiego Teatru STU. Zdobył wiele nagród, zasłynął jako autor tekstów piosenek śpiewanych przez pokolenia Polaków. Napisał słowa do wielu utworów zespołu Skaldowie, m.in. Cała jesteś w skowronkach. Jego poezję śpiewali też Marek Grechuta (np. Korowód), Grzegorz Turnau (np. Do wód) oraz Czesław Niemen. Wydał także kilka tomików literackich m.in. Narzędzia i instrumenty ( 1978), Oddech ( 1980), Powitania ( 1983), 70 widoków w drodze do Wenecji (1992), Elegie o weselu i radosne smutki (1997), Jej nigdy za późno, Dziękczynienia po Komunii Świętej (2006) i kilkanaście książek dla dzieci, m.in. Moje kotki, Siedem dni stworzenia świata. Jest autorem słów do oratoriów: Nieszpory Ludźmierskie (1992) i Droga, Życie, Miłość – Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana (2000). Zadebiutował jako poeta w 1959 w krakowskiej prasie literackiej. Z Krakowem związany był od 1956 roku. W 1989 r. Suwalskie Towarzystwo Kultury wydało tomik L.A. Moczulskiego „ Odwitania z Suwalszczyzną”.

Tomik z wierszami dla dzieci jego autorstwa w 2015 roku Stowarzyszenie „Viva Musica” wydało w wersji muzycznej – na płycie z piosenkami zatytułowanej: „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz?”.

Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz? Płyta z piosenkami do wierszy Leszka A. Moczulskiego już dostępna

Swoje 75. urodziny Leszek Aleksander Moczulski świętował w Suwałkach, wtedy też z rąk prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicz autor odebrał nagrodę jubileuszową:

Poezja między Krakowem a Suwałkami – L. A. Moczulski świętuje 75. urodziny

Nagroda Prezydenta Suwałk dla L. A. Moczulskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kaziuk, koncerty, wystawy i bieg

Na jakie wydarzenia warto wybrać się w tym tygodniu?...

Zbliża się 85. rocznica urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego

Wybitny poeta przyszedł na świat 18 lutego 1938 roku...

W Wigrach premiera Małego Oratorium Dziecięcego do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego (audio)

W kościele w Wigrach w niedzielę, 19 września odbyła...

Jan Kanty Pawluśkiewicz o Leszku Aleksandrze Moczulskim i swoich pracach (audio)

Połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką, czyli technika artystyczna...