Zakup używanego samochodu nie należy do łatwych zadań. W odróżnieniu od zakupu auta nowego, trzeba mieć się na baczności w każdym szczególe, zarówno związanym z ceną, statusem prawnym auta oraz jego stanem technicznym.

Na jakie rzeczy należy koniecznie zwrócić uwagę, kiedy planujemy zakupić używany samochód? 

1) Kraj pochodzenia: 

Samochody sprowadzane z zagranicy maja swoje wady oraz zalety (a dokładniej – ich zakup ma swoje wady i zalety). Samochód, który był eksploatowany za granicą (na przykład w Niemczech) będzie miał w dziewięćdziesięciu procentach przypadków dużo lepsze zawieszenie, niż auto o tym samym przebiegu, ale cały czas jeżdżące w Polsce. Dotyczy to głównie samochodów wyprodukowanych do 2010 roku. Obecnie różnice w stanie dróg w Polsce i np. w Niemczech nie są takie duże, ale w dalszym ciągu ma to wpływ na stan techniczny zawieszenia, o czym warto pamiętać.

Samochód zakupiony z Niemiec może być niestety czasem pułapką. szczególnie należy uważać na oferty, które są aż nazbyt piękne żeby mogły być prawdziwe. Znane są historie o autach prawie za bezcen, które jak się okazywało były zalane np. w trakcie powodzi.

Kolejną sprawą są formalności związane ze ściągnięciem auta do Polski. Należy sprawdzić czy samochód ma opłacona akcyzę oraz czy jest dowód kupna samochodu na legalnym rynku. Jeśli kupimy auto kradzione nie łudźmy się, że ktoś odda nam nasze pieniądze.

2) Stan techniczny: 

Tutaj może pomóc nam doświadczony mechanik, lub po prostu najbliższa stacja kontroli pojazdów. Jeśli mechanik – to doświadczony czyli taki, który zna się na “picowaniu” aut. Wyobraźnia sprzedających i właścicieli komisów nie zna granic. Najlepiej przed samym zakupem wziąć auto do mechanika, najlepiej naszego zaufanego i zrobić gruntowny przegląd. Czasem okazuje się, że zaraz po zakupie trzeba będzie kupić części za parę tysięcy złotych. Nie oznacza to, że auto nie może być dalej dla nas atrakcyjne, ale możemy z taką ekspertyzą negocjować cenę skuteczniej. Uwaga, jeżeli sprzedający upiera się na wizytę u swojego mechanika i nie chce słyszeć o wizycie u innego, lepiej zrezygnować z kupna, od razu bowiem widać, że “coś tu śmierdzi”. Jeśli sprzedający jest transparentny i zgadza się na wszelkie nasze dodatkowe sprawdzenia auta – jest to dobry znak do dalszych negocjacji.

3) Status prawny: 

Warto go sprawdzić aby mieć mniej latania po urzędach. Chodzi tu głównie o to jak auto jest zarejestrowane. Często się zdarza, że ludzie kupują auto i okazuje się że było ono zarejestrowane jako ciężarowe, i mogą nim jeździć maksymalnie dwie osoby. Odkręcanie takiego stanu rzeczy, przede wszystkim pochłania nasz czas, więc lepiej przycisnąć sprzedającego, aby sam zrobił te formalności przed sprzedażą.

4) Bezwypadkowość samochodu: 

Tutaj również niezbędny jest mechanik do pomocy. Niestety w Polsce nie ma obowiązku, dokumentowania incydentów drogowych z udziałem tego czy innego auta. Na szczęście dobry mechanik prawdopodobnie w try miga rozpozna ewentualną próbę oszustwa. Dlatego tak ważne jest, aby każdorazowy zakup samochodu poprzedzić wizytą u wspomnianego już mechanika lub na stacji kontroli pojazdów. Auto warto sprawdzić miernikiem lakieru, przejechać się nim, “osłuchać” czy nic nie stuka i nie puka. Dopiero po gruntownym sprawdzeniu, kiedy jesteśmy pewni, że z autem wszystko w porządku, możemy dokonać formalności i zakupić samochód.

Autor:
Artykuł został przygotowany przez firmę GawełMoto.pl – profesjonalną hurtownię motoryzacyjną z częściami samochodowymi z Warszawy.

1 KOMENTARZ

  1. Ja jak kupowałem swój używany samochód, to sprawdzał mi kilka modeli konsultant z automotogo, po sprawdzeniu zdał mi raporty i wybrałem najlepszy i już sam pojechałem sprawdzać ten jeden najlepszy. Polecam takie rozwiązanie, bo ja sie np nie znam za dobrze na autach i inaczej to mi ktoś mógł bubla wcisnąć

Dodaj komentarz