Zatrudnienie niani na podstawie umowy uaktywniającej, czyli – prościej rzecz ujmując – umowy zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi jest proste. Taką umowę można zawrzeć w przypadku, gdy dziecko, ma od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie do 4 lat, jeżeli nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej). Z tego rodzaju umów w wojewódzkie podlaskim korzysta aktualnie 131 niań.

 

Od 1 stycznia 2018 r. finansowanie składek z budżetu państwa za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej zostało zmniejszone o połowę. Gdy wynagrodzeniem nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne pokryje w 50 proc. budżet państwa.

Nie będzie to trwało jednak dłużej niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 lub 4 lata. Rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Od drugiej połowy, a także nadwyżki ponad tę kwotę składki będą musiały zostać sfinansowane przez rodziców i nianię.

Umowa uaktywniająca powinna określać:

  • strony umowy;
  • cel i przedmiot umowy;
  • czas i miejsce sprawowania opieki;
  • liczbę dzieci powierzonych opiece;
  • obowiązki niani;
  • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty;
  • czas na jaki umowa została zawarta;
  • warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Rzecz niezwykle ważna: nianią nie może być rodzic ani osoba niepełnoletnia. Może natomiast być to babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona. Po podpisaniu umowy rodzic musi zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zgłaszając siebie jako płatnika składek (formularz ZUS ZFA) oraz opiekunkę jako osobę ubezpieczoną (formularz ZUS ZUA – jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu). Pomocy przy wypełnieniu dokumentów zgłoszeniowych udzieli każdy pracownik sali obsługi klienta ZUS.

Katarzyna Krupicka, rzecznik podlaskiego ZUS:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj