„Żywa Biblioteka” to jednodniowa akcja, która polega na rozmowie „w cztery oczy” z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. W Suwałkach poszukiwane są osoby, które chętnie podzielą się z „Czytelnikami” swoją historią.

W sobotę, 3 marca 2018 r. w godz. 15:00-17:00 Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na kolejną edycję „Żywej Biblioteki”. Rezerwacje na spotkania z „Żywymi Książkami” rozpoczną się w dniu akcji o godz. 14:30. W tym dniu to ludzie są „Książkami”, a „Czytelnik” może czytać w nich jak w otwartej księdze w myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce. Główną ideą akcji jest popularyzowanie wartości tj.: otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

„Żywe Książki” to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Podczas poprzednich edycji Żywej Biblioteki w Suwałkach można było porozmawiać z następującymi tytułami: Ateista/Ateistka, Były Więzień, Imigrantka, Muzułmanin, Muzułmanka, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba chorująca psychicznie, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Trzeźwy Alkoholik, Weganin.

Jeśli należysz do grupy, wobec której istnieją stereotypy, uprzedzenia oraz dyskryminacja a ponadto jesteś otwarty na różnorodność i lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami zgłoś się do Biblioteka Publicznej w Suwałkach!

W szczególności poszukiwane są: osoby ze społeczności muzułmańskiej, osoby ciemnoskóre, rodzice osób nieheteroseksualnych, osoby pochodzenia azjatyckiego, osoby żyjące z wirusem HIV, osoby, które wyszły z uzależnień i/lub bezdomności, mniejszości seksualne, osoby z niepełnosprawnościami, rodzice dzieci z niepełnosprawnością, wegetarianie, weganie oraz wszelkie inne osoby, które uważają, że z powodu przynależności do określonej grupy lub ze względu na konkretną cechę spotykają się ze stygmatyzacją, uprzedzeniami lub dyskryminacją.

Jeżeli chcesz dołączyć do Księgozbioru i wziąć udział w „Żywej Bibliotece” jako „Żywa Książka” bibliotekarze czekają na Twoje zgłoszenie. Nawet jeżeli chcesz wziąć udział, ale nie wiesz, czy grupa, którą reprezentujesz wpisuje się w zasady projektu, napisz lub zadzwoń. Organizatorzy pomogą Ci dobrać właściwy tytuł i rozwieją wątpliwości. Skontaktuj się z nimi telefonicznie (nr tel. 875656246) lub mailowo (adres: sekretariat@bpsuwalki.pl).

Akcja „Żywa Biblioteka” w Bibliotece Publicznej w Suwałkach

Dodaj komentarz