W piątek, 2 marca o godz. 19.00 Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na wieczór serenad. W sali koncertowej przy ulicy Podleśnej 2 gościć będzie Jan Stanienda, legendarny koncertmistrz, wybitny kameralista i błyskotliwy wirtuoz.

Tym razem zobaczymy go w podwójnej roli: skrzypka i dyrygenta. Artysta poprowadzi Orkiestrę smyczkową Opery i Filharmonii Podlaskiej przez najpiękniejsze serenady na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

W pierwszej części koncertu usłyszymy Serenadę E-dur Antonína Dvořáka i Rondo A-dur D 438 Franza Schuberta, w drugiej – Serenadę e-moll Edwarda Elgara i Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego.

JAN STANIENDA: legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz. Urodził się w Bytomiu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. K. Jakowicza. Niewiarygodnie bogata wyobraźnia wyciska na jego interpretacjach niepowtarzalne piętno, a mistrzowskie frazowanie oraz operowanie barwą i artykulacją sprawiają, że kreacje te zapadają głęboko w pamięć słuchaczy.

Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej J. Maksymiuka, a od 1977 r. jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 r. został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak: Sir Y. Menuhin, M. André, M. Petri, W. Wiłkomirska, K. Jakowicz, J. Starker, B. Hendricks, M. Bourgue, L. Grzanka-Urbaniak, K. Jabłoński, A. Gridczuk, G. Nowak, T. Wojciechowski, G. Touvrone.

Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie i w wielu innych. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993–1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum.

Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował z towarzyszeniem oraz prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991–1992 jako pierwszy koncertmistrz (premier violon solo) prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1 stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem B. Hendricks. W 1998 r. wystąpił w USA w Atlancie w Spive Hall na koncercie galowym z okazji przystąpienia Polski do NATO. W dorobku ma szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Nagrywał dla takich firm płytowych jak: Aperto, Linn Records, Pavane, Kos Records Warsaw, DUX Records. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006).

W naszym konkursie, trwającym do 1 marca do godz. 10.00, można wygrać aż 2 podwójne zaproszenia na ten koncert w OiFP w Białymstoku. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób Jan Stanienda “świętował” przystąpienie Polski do NATO? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl (można też wykorzystać formularz poniżej). Zwycięzców wylosujemy. Zaproszenia wygrały: Maria Jasionowska i Marzena Łaskowska.

Dodaj komentarz