W piątkowy wieczór, 16 lutego o godz. 19.00 w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 wystąpi Kwartet Camerata, jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej wieloletniej działalności, od chwili powstania w kwietniu 1984 r., zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków.

Muzycy kwartet są laureatami kilku znaczących międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Tokio (1989), Monachium (1990) oraz I nagrody na Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (1990).

Zespół nagrał 25 płyt dla takich wytwórni jak: DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Dla niemieckiej firmy fonograficznej Thorofon nagrał kwartety Josepha Rheinbergera i Ludwika Ferdynanda von Preussen, a dla belgijskiej wytwórni Ricercar utrwalił na płytach CD dzieła kameralne Gillaume Lekeu w ramach zbiorowego wydania wszystkich utworów tego kompozytora oraz kwartety Stanisława Moniuszki i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Nagrania te spotkały się z bardzo dużym uznaniem krytyki. Kompletne wydanie dzieł Lekeu otrzymało niezwykle prestiżowe tytuły: „Złoty Diapazon” (w 1994 roku) i „Sforzando” (w 1995 roku). Płyta Kwartetu Camerata z muzyką Schuberta, nagrana przez firmę DUX, została ogłoszona przez miesięcznik płytowy Studio „Płytą Roku 1995”, a płyta firmy Ricercar zawierająca kwartety Stanisława Moniuszki i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego była nominowana do tej nagrody w 1997 roku.

W wykonaniu członków Kwartetu Camerata: Włodzimierza Promińskiego – skrzypce, Andrzeja Kordykiewicza – II skrzypce, Piotra Reicherta – altówka oraz Rafała Kwiatkowskiego – wiolonczela usłyszymy Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur op. 18 nr 1 L. Beethovena, Kwartet smyczkowy nr 12 F-dur „Amerykański” op. 96 Antonína Dvořáka, Kwartet smyczkowy c-moll op. 51 nr 1 J. Brahmsa.

Kwartet Camerata występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji, m.in. w Alte Oper Frankfurt, Recital Hall w Bunka Kaikan w Tokio, Wielkiej Sali Sibelius Conservatory w Helsinkach, Wielkiej Sali Konserwatorium w Brukseli, Sali Koncertowej De Doelen w Rotterdamie, Sali Koncertowej Radia Luksemburg, Filharmonii w Sofii, Wielkiej Sali Konserwatorium w Bernie, Wielkiej Sali Uniwersytetu w Monachium, Sali Silvestre Revueltas w Centro Cultural Ollin Yolitztli w Meksyku, Sali Teatru w Ermitażu i Konserwatorium Petersburskim, Filharmonii Narodowej.

Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych. Jest też laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych. Zespół był wielokrotnie nagradzany nie tylko za interpretacje utworów, ale też za swoją działalność artystyczną w dziedzinie kultury. W marcu 2004 r. członkowie zespołu odebrali z rąk Ministra Kultury odznaczenia „Zasłużony Działacz Kultury”, a w marcu 2009 r. brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Poza koncertami i nagraniami zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 1992 r. zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach. W dowód uznania otrzymał w 2003 r. od władz Gorlic symboliczne klucze do bram miasta, a w 2005 r. doroczną nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty”. W 2003 r. zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert w Białymstoku, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Ile razy płyty Kwartetu Camerata były nominowane do nagrody Fryderyk?, a odpowiedź wysłać do nas do 15 lutego do godz. 20.00. (mailowo: redakcja@niebywalesuwalki.pl lub za pośrednictwem formularza poniżej. Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrała Maria Jasionowska.

Leave a Reply