Już teraz w programie suwalskich obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości zapisanych zostało ponad 70 wydarzeń. To wciąż nie wszystko. Mieszkańcy miasta cały czas mogą zgłaszać swoje propozycje, które analizować będzie komitet organizacyjny wydarzenia. Warto zadać sobie pytanie, czy znów szykują się podwójne uroczystości?

W 2017 roku Sejm przyjął Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Suwałki przyłączyły się do programu ogólnopolskich obchodów. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w grudniu ub.r. zaprosili do udziału i pracy w komitecie organizacyjnym około 150 osób, reprezentujących różne środowiska, grupy wiekowe. Nie wszyscy zaproszeni odpowiedzieli na wystosowane zaproszenie, mimo wagi jubileuszu i jego charakteru. Okazuje się, że nawet przy takiej rocznicy, ważniejsze wydają się podziały polityczne – na zaproszenie nie odpowiedzieli m.in. radni z klubu PiS, nie odpowiedział też wiceminister MSWiA, Jarosław Zieliński.

– Żałuję, że na nasze zaproszenie nie odpowiedziały służby mundurowe oraz osoby ważne z racji zajmowanych stanowisk, a będące naszymi mieszkańcami. Lista osób, które mogą wziąć udział w pracach Komitetu nie jest oczywiście zamknięta – powiedział podczas czwartkowej (01.02) konferencji prasowej w Suwalskim Ośrodku Kultury prezydent Czesław Renkiewicz.

Kto tworzy Społeczny Komitet obchodów w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę?

Każda z instytucji miejskich działających w obszarze kultury i sportu przygotowała propozycje wspólnego świętowania. W czwartek dziennikarzom został zaprezentowany jeden z pomysłów – biało-czerwone podświetlenie budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk o planach dotyczących obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w naszym mieście:

Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk o przygotowaniach do wydarzeń:

Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej o propozycjach „DwuTygodnika Suwalskiego”, Biblioteki Publicznej i suwalskich szkół:

1 KOMENTARZ

  1. Jak najlepiej uświęcić 100-letnią rocznicę niepodległej Polski? Wykopać PiS, który usiłuje przywrócić komunizm i religijne średniowiecze – (co za dziwna mieszanka). Więcej o tym na mojej stronie (kliknij link).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj