1 marca w Polsce świętowany jest Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Od lat w to wspólne świętowanie – poprzez programy muzyczne – zaangażowany jest Suwalski Chór Kameralny “Viva Musica”. Także i w tym roku, w niedzielę, 4 marca o godz. 18.00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach odbędzie się specjalny koncert z tej okazji.

Chórzyści “Viva Musica” i dyrygent – Grzegorz Bogdan przygotowali program pod nazwą “Pieśni niezłomne, pieśni wyklęte, pieśni niepodległe”. W programie – a i owszem – pieśni, lecz wybór ich zaskakujący – usłyszymy między innymi trochę twórczości Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego – rzecz jasna w autorskich aranżacjach. Chórowi towarzyszyć będą soliści i zespół kameralny. Zapowiada się interesująco. Wydarzenie odbywa się we współpracy z ks. Stanisławem Wysockim.

Program artystyczny chóru “Viva Musica” wyrósł z idei edukacji młodych suwalczan i współtworzenia z nimi idei „małego patriotyzmu” – początki tego projektu związane były z koncertami „Moje Małe Niepodległościowo” czy „Psalmy dla Niezłomnych”. Co więcej, nie jest wykluczone, że program jeszcze “rozrośnie się” – dyrygent chóru, Grzegorz Bogdan jest w trakcie przygotowywania “Requiem dla Niezłomnych”. Zanim jednak dzieło dokończy, chór pracujący pod jego batutą nagra i wyda wybór pieśni niepodległościowych. Ma to nastąpić do końca tego roku.

Dodaj komentarz