Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem będzie realizował nowy projekt z zakresu kultury ludowej dotyczący śpiewu tradycyjnego. Realizacja projektu umożliwia prowadzenie szkolenia przez konkretnego „mistrza” w zakresie różnych dziedzin niematerialnego dziedzictwa kulturowego – w projekcie określanego jako przekaz bezpośredni wiedzy i umiejętności osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją danej profesji.

Informacja prasowa.

W realizacji projektu udział weźmie Helena Napierała (Mistrz) – śpiewaczka ludowa ze Starego Folwarku, członkini zespołu śpiewaczego WIGRANIE, działającego przy GOK w Krzywem, oraz nasza animatorka kultury (Uczeń) – Małgorzata Makowska.

Projekt zakłada archiwizację zanikającego repertuaru śpiewaczego z Suwalszczyzny (głównie z okolic jeziora Wigry) i rozpowszechnienie go za pomocą internetu, a także prezentację tego repertuaru na regionalnych przeglądach muzyki tradycyjnej i ogólnopolskich festiwalach. Istotną częścią realizacji projektu będą warsztaty śpiewu według metody bezpośredniego przekazu: Mistrz-Uczeń. Zebrany w ten sposób repertuar będzie stanowił program warsztatowy na zajęciach wokalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem i w jego świetlicach.

Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem otrzymał 90,2 punktów konkursowych za ten projekt (na 100 możliwych). Projekt zainicjowała i napisała Małgorzata Makowska.

Helena Napierała (ur. 1929 r.) śpiewaczka ludowa ze Starego Folwarku. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Od najmłodszych lat, razem z ojcem, matką, bratem i siostrami, uczęszczała do chóru w parafii Wigry. Założycielka zespołu ludowego „Wigranie” (2003), w którym śpiewa do dziś. Zespół „Wigranie” zadebiutował na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2010 r., koncertował w regionie i kilkukrotnie na Litwie. Jako solistka Helena Napierała podczas 46 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2012 roku otrzymała wyróżnienie w kategorii solistów śpiewaków zaś w minionym roku przyjechała z tegoż Festiwalu z II nagrodą w tej samej kategorii.

Małgorzata Makowska (ur. 1983 r.) kulturoznawca w zakresie folklorystyki i etnologii, śpiewaczka, muzykantka, animatorka kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem. Od 14 lat praktykuje śpiew tradycyjny „otwartym” głosem jak również grę na tradycyjnych instrumentach ludowych tj. harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek obręczowy, basy. Doświadczenie muzyczne zdobywała i nadal zdobywa od tradycyjnych wiejskich muzykantów i śpiewaków z regionów Suwalszczyzny, Ziemi Radomskiej i Kurpi. Dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (w roku 2008 i 2016). W 2017 roku realizowała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczasowe osiągnięcia:

2017 – II nagroda na 51 Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii zespołów śpiewaczych
2017 – Półroczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona repertuaru wokalnego najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny”
2016 – Roczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na realizację programu: „Kontynuacja zanikającej tradycji grania na tradycyjnym polskim instrumencie – harmonii pedałowej. Spotkania i wywiady z muzykantami, przygotowanie materiału na płytę opatrzonego publikacją zawierającą biogramy, opowieści wykonawców oraz diagnozę kulturową”
2014 – II miejsce na 48 Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii solistka śpiewaczka
2012 – Grand Prix z zespołem Poszukiwacze Zaginionego Rulonu na festiwalu „Nowa Tradycja” w Warszawie, organizowanego przez Polskie Radio
2012 – Nagroda publiczności w II konkursie „Stara tradycja”, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata z zespołem Poszukiwacze Zaginionego Rulonu
2012 – I miejsce na Przeglądzie folklorystycznym im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie (Kapela Marcina Drabika)
2012 – I miejsce w konkursie tańca (wykonanie polki i mazura) na Przeglądzie folklorystycznym im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie
2012 – II miejsce na XXXI spotkaniach cymbalistów w Rzeszowie (Kapela Kosa-Palec)
2011 – V miejsce w I konkursie „Stara Tradycja”, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata z Kapelą Kosa-Palec oraz wyróżnienie z Kapelą z Budy Ruskiej (kapela powstała w ramach stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego)
2008 – Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury; przyznane na realizację programu: „Nauka dzieci śpiewu i gry na instrumentach oraz stworzenie dziecięcego zespołu muzycznego”
2006 – II Nagroda na Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie (zespół „Dautenis”),

2000 – I Nagroda Prezesa Polskiego Radia na Festiwalu „Nowa Tradycja” w Warszawie (zespół „Dautenis”)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj