O przesłuchanie w charakterze świadków ministrów Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielińskiego oraz senator Anny Marii Anders wnioskowali obrońcy obwinionych: Stefanii R., Rafała L. i Marcina Skubiszewskiego  w procesie o zakłócenie porządku w czasie otwarcia wystawy „Armia Skazańców” w Archiwum Państwowym w Suwałkach w marcu 2016 roku. Sędzia zdecydował jednak, że materiał zgromadzony w aktach sprawy jest wystarczający do wydania orzeczenia. W maju prawdopodobnie zapadnie wyrok.

Podczas posiedzenia w dniu 5 kwietnia sąd ponownie przesłuchał świadków: dwóch oficerów operacyjnych policji i dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach, Tadeusza Radziwonowicza. Wezwani świadkowie potwierdzili tylko wcześniej przedstawioną wersję wydarzeń. W czasie rozprawy zostały także odtworzone nagrania wideo z otwarcia wystawy i z jednego ze spotkań z udziałem Anny Marii Anders z marca 2017 roku – w Konstancinie-Jeziornie. Dowód przedstawiony przez mec. Jakuba Wende wskazuje, że senator Anders, odnosząc się do pytania o zdarzenie w Suwałkach i uniewinnienie obwinionych, używa podczas spotkania słów: „pod sam koniec mojej kampanii” oraz „dzięki temu wygrałam, stałam się osobą bardzo znaną”. 

Kolejna rozprawa odbędzie się 17 maja – strony wygłoszą wówczas mowy końcowe. Spodziewana jest także publikacja wyroku.

Fot. Niebywałe Suwałki

Poniżej przypominamy artykuły o zdarzeniach z marca 2016 roku (tuż przed wyborami uzupełniającymi do Senatu) oraz zeznania świadków i wyjaśnienia jednego z obwinionych – Marcina Skubiszewskiego (materiały audio – arch. Niebywałych Suwałk):

Co działo się w marcu 2016 roku w Archiwum Państwowym w Suwałkach (fragment)?

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA zeznaje w grudniu 2016 roku:

Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego (nagranie z listopada 2016 roku):

Marcin Skubiszewski, KOD-er, jeden z obwinionych (nagranie z listopada 2016 roku):

Sprawa członków KOD-u i wystawy o Armii Andersa znów na wokandzie. Sąd ponownie przesłucha dyrektora Archiwum Państwowego

Wystawa czy wiec wyborczy? Minister Zieliński zostanie przesłuchany w charakterze świadka (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj