Dzień Wolnej Sztuki w tym roku w Suwałkach odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia. W tym roku w prawie 50 muzeach i galeriach w całej Polsce będzie można skupić się na sztuce, zastanowić się chwilę, a w Suwałkach dodatkowo spotkać ciekawych ludzi i pomóc czworonogom z Sonieczkowa.

Inicjatorzy Dnia Wolnej Sztuki powołują się na badania statystyczne, według których zwiedzający muzea spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. To niewiele. Bezrefleksyjne i kompulsywne oglądanie prac zgromadzonych w salach muzealnych nie pomaga zrozumieć ani tym bardziej zapamiętać ekspozycji. Receptą ma być slow art i Dzień Wolnej Sztuki właśnie.

21 kwietnia (w Suwałkach 22 kwietnia) nie będziemy truchtem przemykać przez muzealne sale, ale skupimy się na jednym  obrazie – portrecie Czesława Wierusza-Kowalskiego pędzla Olgi Boznańskiej. Obraz nie jest dostępny w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na co dzień. Należy do właściciela z Paryża. To rzadka okazja, aby go obejrzeć. Dodatkowo, w programie Dnia Wolnej Sztuki znalazło się spotkanie z performerką i malarką, Honoratą Martin, autorką „Wyjścia (z psem) w Polskę”.

Jednym z punktów programu będzie również aukcja na rzecz podopiecznych schroniska w Sonieczkowie – pomagając zwierzętom sami możemy sprawić sobie przyjemność – do wylicytowania są m. in.: XIX-wieczna reprodukcja obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego, albumy o twórczości Andrzeja Wajdy, książki, sesja fotograficzna dla zwierzaka, a nawet romantyczna kolacja dla dwojga.

O Dniu Wolnej Sztuki mówi Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

Wideo:

Aukcja na zakup kojców do schroniska w Sonieczkowie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

 

Dzień wolnej sztuki w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj