Ile waży powietrze? Jak pobiera się odciski palców? Czy matematyką można się bawić? Ile barw skrywa chemia? Jak zaprogramować robota LEGO? Co by było, gdyby Kolumb nie odkrył Ameryki? Jak jeść smacznie, kolorowo i zdrowo? Jak wygrywać na europejskich torach wyścigowych? Jak z pianki Marshmallow, makaronu i nitki zbudować wieżę? – na te i wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi uczestnicy XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Suwałkach. W środę, 6 czerwca, spotkali się Parku Naukowo-Technologicznym.

Już po raz 16. szkoły wyższe województwa podlaskiego zjednoczyły siły, aby pokazać, jak ciekawa i pasjonująca mogą być nauka i sztuka. W organizację tegorocznej edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki włączyło się 12 szkół wyższych, a także instytucje edukacyjne, artystyczne i sportowe oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk. Koordynatorem XVI PFNiS jest Politechnika Białostocka, w Suwałkach – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

W środę, 6 czerwca w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach zaprezentowały się uczelnie, m.in.  PWSZ w Suwałkach, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku. Warsztaty i spotkania wypełnione były interesującymi eksperymentami.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki został sfinansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez podlaskie uczelnie. Patronat honorowy nad XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Białegostoku oraz Prezydent Suwałk.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj