Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym wszystkie tygodnie wypełnione są choćby jedną formą szkolenia. W sobotę i niedzielę w województwie podlaskim szkoli się prawie pół tysiąca Terytorialsów.

Pierwsze szkolenie po przysiędze

W sobotę szkolenie rotacyjne rozpoczęli żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty, którzy 26 maja w Wysokiem Mazowieckiem składali przysięgę wojskową. Dwudniowe szkolenie jest zdominowane przez dwa główne tematy: szkolenie SERE (poziom A) oraz szkolenie medyczne.

Szkolenie SERE uczy nie tylko zasad przetrwania w kryzysowych warunkach, ale także myślenia, iż wola, motywacja i kreatywność są często sposobem wyjścia z trudnego położenia.

Szkoleniem z zakresu medycyny pola walki objętych 100% żołnierzy WOT. Obejmuje ono m.in. prowadzenie resuscytacji z użyciem defibrylatorów AED, które dostępne są w miejscach publicznych.

Szkolenia rotacyjne w Białymstoku i Suwałkach

Oprócz żołnierzy z Hajnówki, 16 i 17 czerwca zajęcia mają Terytorialsi z 11 i 12 batalionu lekkiej piechoty. W przypadku żołnierzy z Suwalszczyzny jest to ostatnia „rotacja” przed 14-dniowym szkoleniem zintegrowanym zaplanowanym w lipcu.

Szkolenie podstawowe

23 czerwca w regionie rozpoczyna się, piąte w tym roku, wcielenie kandydatów do służby w WOT. Jego finałem będą przysięgi wojskowe, które odbędą się 8 lipca w Sokółce i Bielsku Podlaskim.

Szkolenia ogólnopolskie

W czerwcu podlascy Terytorialsi brali też udział w szeregu szkoleń organizowanych przez Dowództwo WOT. Było to szkolenie zwiadowców, ratowników wodnych oraz współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Łącznie w 2018 roku w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej 45 tygodni wypełnionych jest choćby jedną formą szkolenia: podstawowego, wyrównawczego, rotacyjnego lub zintegrowanego.

Fot. DWOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj