Oferty złożone w przetargu na budowę pasa startowego w Suwałkach wahają się w przedziale 27-39 mln złotych. Za kilka dni powinniśmy poznać wykonawcę. Inwestycję wsparł również marszałek województwa – przekazał na ten cel 6 mln złotych.

Podczas środowej (25.07) sesji Rady Miejskiej w Suwałkach prezydent Czesław Renkiewicz poinformował o decyzji marszałka województwa dotyczącej dofinansowania budowy pasa startowego.

Prezydent Renkiewicz przyznał, że zabiegał o wyższą kwotę – 9,9 mln zł. Marszałek zdecydował jednak o przekazaniu 6 mln złotych na lotnisko – 3 mln zł w tym i 3 mln zł w przyszłym roku. – Ta decyzja zostanie potwierdzona przez uchwałę Sejmiku, a ten zbierze się 8 września – dodał Czesław Renkiewicz. Przetarg na budowę pasa startowego zostanie jednak rozstrzygnięty dużo wcześniej. Dla porównania

Jak tłumaczy Kamil Sznel, kierownik Biura Prezydenta Miasta – pismo z Urzędu Marszałkowskiego dotyczące wsparcia suwalskiej inwestycji daje Suwałkom mandat do przystąpienia do kolejnych etapów realizacji przedsięwzięcia. Jeśli wykonawca pasa startowego zostanie wybrany w ciągu kilku dni, umowa mogłaby zostać podpisana jeszcze w sierpniu. Przypomnijmy, że kolejne 10 mln złotych na budowę lotniska przekaże miastu spółka Forte – niebawem zostaną poczynione ustalenia co do terminu i szczegółów przekazania środków.

W przetargu na budowę pasa startowego wystartowało 5 firm i konsorcjów. Najtańsza oferta opiewa na ponad 27 mln złotych, najdroższa – na ponad 39 mln złotych. Miasto szacowało, że inwestycja będzie kosztować około 13 mln złotych.

Zakres robót budowlanych obejmie: budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m; nawierzchni sztucznej wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej; budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej; budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej; budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m, o nawierzchni naturalnej darniowej; budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Kolejny pas startowy w naszym województwie, o zbliżonych parametrach, powstaje pod Białymstokiem. W tym przypadku wszystkie prace będą kosztować 47 mln zł (44 mln zł – kwota przetargu i dodatkowo koszty dokumentacji projektowej). Tę budowę również wsparł marszałek województwa podlaskiego – przekazał na ten cel 16 mln złotych. Budowa zakończy się jesienią 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj