Festiwal Kultury Tradycyjnej i Tradycją Inspirowanej to impreza o bogatym zapleczu i – nomen omen – tradycji. W tym roku pod koniec lipca odbędzie się już trzynasta edycja. Ponownie będzie można spotkać się z twórcami ludowej muzyki, śpiewakami, wziąć udział w warsztatach, znów ludowe, folkowe brzmienia zaproszą uczestników do tańca i wspólnej zabawy.

Autor: Katarzyna Otłowska

Organizatorami dbającymi o ciekawy program i wysoki poziom imprezy jest Stowarzyszenie Krusznia. Dzięki jego członkom oraz za sprawą ludowych artystów, zaproszonych twórców zajmujących się muzyką nawiązującą do dawnych tradycji jest to naprawdę wielkie wydarzenie wyróżniające się niezwykłą atmosferą, wspaniałym klimatem, ciekawym programem.

Jak wyjaśnia Paweł Luto, jeden z organizatorów, co roku stowarzyszenie stara się zaproponować uczestnikom coś nowego, a powód świadczy najlepiej o odbiorze festiwalu – wiele osób już od dłuższego czasu bierze udział w kolejnych edycja imprezy, zatem to swego rodzaju ukłon w ich kierunku: by znaleźli to, co znane, lubiane, ale też mogli doświadczyć nowych, ciekawych wrażeń.

A jakie są tegoroczne nowinki? Biorący udział w festiwalowych wydarzeniach będą mogli posłuchać pochodzącego z Białorusi zespołu Miareza. Tworzą go cztery dziewczyny śpiewające i grające, zatem bardzo oryginalny podmiot wykonawczy. W taneczne klimaty wprowadzi także Podwarszawska Orkiestra Taneczna wykonująca utwory wiejskich orkiestr dętych z okolic Warszawy i Lublina.

W ramach dobrze znanych punktów festiwalu goście będą mogli wziąć udział w warsztatach nawiązujących do tradycyjnej muzyki – instrumentalnych, wokalnych i tanecznych. Piątkowy i sobotni wieczór będą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności zdobytych na tych ostatnich zajęciach, na potańcówkach przy muzyce na żywo. Zagrają: Kapela Butrynów, Miareza, Chłopcy z Nowoszyszek (reprezentujący nasz region), wspomniana Podwarszawska Orkiestra Taneczna, wystąpią także laureaci „Szansy na Oskara”. Taneczne warsztaty to sposobność do poznania tańców dawnej Wileńszczyzny i wschodniej Białorusi (tych ostatnich będą uczyć Vasil Hryń i Julia Litwinowna z Białorusi).

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy wspomniany konkurs „Szansa na Oskara” – to niezwykły pomysł na popularyzowanie tradycyjnych utworów, ocalenie pamięci o nich, ale też ożywienie w formie wokalnej, na „pokazanie dawnych pieśni w nowym wydaniu” – jak to określił Paweł Luto. Jubileuszowa, bo dziesiąta edycja, to sposobność poznania pieśni z miejscowości Stanowska, z Wiżajn i Wysokiego. Do występu można przygotować się słuchając nagrań umieszczonych na stronie organizatora – Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia wykonywanych przez Weronikę Zubowicz, Stanisławę Czuper i Annę Andruszkiewicz. Panie będą także jurorkami – łaskawymi i serdecznymi – jak podkreślił Paweł Luto, a na zwycięzców konkursu czekają nagrody oraz możliwość zaprezentowania się szerszej widowni podczas wieczornego koncertu.

Ostatni dzień festiwalu to okazja do spotkania z dawnym rzemiosłem, a zaplanowano to spotkanie w ciekawy sposób. Najpierw uczestnicy imprezy udadzą się z wizytą do Stanisława Olszewskiego, mieszkającego w Studzianym Lesie w gminie Giby. Pan Stanisław ma dziewięćdziesiąt cztery lata, jest znakomitym harmonistą i czółniarzem. Z racji wieku zaprasza do siebie, bo choć lata czynią go mniej mobilnym, to z wielką radością i pasją dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi.

Kolejnym punktem trzeciego dnia festiwalu będzie prezentacja filmów „Garncarz” oraz „Połów ościeniem na Czarnej Hańczy”. To ciekawe wydarzenie to owoc współpracy z Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W ramach inicjatywy „Muzeum w terenie” udostępnione zostały te dwa filmy nagrane właśnie w Studzianym Lesie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Festiwal „Oj Wiosna, Ty Wiosna” to doskonała okazja do poznania tradycyjnej kultury i doświadczenia jej – co możliwe jest dzięki różnorodnym, ciekawym warsztatom. Zainteresowanie nimi jest duże, ale jeszcze jest możliwość zapisania się na nie – zgłoszenia należy przesyłać do 24 lipca na adres e-mail: ojwiosna@krusznia.org z podaniem informacji: imię i nazwisko, telefon, wybór warsztatu (śpiew, instrumenty, taniec), data przyjazdu, miejsce noclegu (sala/namiot/bez noclegu). Przyjeżdżającym organizatorzy oferują zakwaterowanie w budynku byłej szkoły podstawowej w Kuklach.

XIII Festiwal Kultury Tradycyjnej i Tradycją Inspirowanej Oj Wiosna Ty Wiosna 2018 w Posejnelach, Sejnach i Studzianym Lesie

Leave a Reply