Pianista Wojciech Waleczek oraz instrumentaliści Acoustic Quartet zabrali w poniedziałek, 30 lipca publiczność Suwalskiego Ośrodka Kultury w pierwszą muzyczną podróż w trakcie XIX Letniej Filharmonii AUKSO.

Na słuchaczy czekały tańce polskie Wieniawskiego, Moniuszki, Bacewicz i Paderewskiego oraz III Kwartet smyczkowy Zygmunta Krauzego wraz z Suitą muzyki filmowej Wojciecha Kilara w aranżacjach Kamila Pawłowskiego, kompozytora, który w 2011 roku napisał na zamówienie Davida Lyncha improwizację do filmu “Miasteczko Twin Peaks”.

Kamil Pawłowski na specjalne zamówienie AUKSO przygotował aranżację Kujawiaka Henryka Wieniawskiego, Mazura z opery “Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, Oberka Grażyny Bacewicz, Krakowiaka Fantastycznego op. 14 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Andante spianiato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

W programie koncertu znalazł się także III Kwartet smyczkowy Zygmunta Krauzego, gościa festiwalu. Kompozycja reprezentuje ideę twórcy związaną z istotą muzyki. Krauze tak mówi o swojej twórczości: Od mojej muzyki wymagam spokoju i organizacji. Jej brzmienie ma mieć postać na tyle indywidualną, aby mogło wyróżnić się z chaosu innej muzyki i z chaosu innych dźwięków. Wykonywany utwór muzyczny ma dla mnie znaczenie porządkujące czas. (…) Ta muzyka wiąże się z możliwością innego sposobu odbioru. Idealną sytuacją byłaby taka, w której muzyka trwałaby stale, a słuchacz przychodziłby w dogodnej dla siebie porze i odchodził w momencie, jaki sam uznałby za stosowny. 

Koncert zakończyła Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara, stanowiącą kompilację poloneza z Pana Tadeusza, Drakuli, Dziewiątych wrót, Pianisty, Ziemi obiecanej i Orawy. Na bis artyści – Wojciech Waleczek oraz Acoustic Quartet (Mateusz Moś, Marcin Sidor, Ewa Sidor, Mateusz Mańka) wykonali Pożegnanie Ojczyzny Michała Ogińskiego.

Jakie jeszcze wydarzenia odbędą się w trakcie XIX Letniej Filharmonii AUKSO na Suwalszczyźnie?

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

XIX Letnia Filharmonia AUKSO w Suwałkach, Gawrych Rudzie i Maćkowej Rudzie

Dodaj komentarz