W dniach 2-10 lipca w Suwałkach odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Malarsko-Fotograficzne „Przestrzenie bliskie i dalekie”. Niemal trzydzieścioro uczestników, malarzy i fotografików z Ostrołęki, Warszawy, Olsztyna, Filipowa i Suwałk, Łodzi, Poznania, Olity i Sejn, pod okiem specjalistów szlifowało swoje umiejętności.

Warsztaty zorganizowane zostały z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Malarstwo i fotografia wzajemnie się uzupełniają, są przekaźnikiem i zapisem czasu. Dokumentują historię rodzin, społeczności i całych pokoleń. Każdy zakątek Suwałk opowiada o ludziach, którzy tu żyli, mieszkali i tworzyli. Istniejące w Suwałkach ścieżki kulturowe przybliżają interesującą historię miasta. Warsztaty były okazją do odbycia wędrówki w czasie i artystycznych poszukiwań śladów przeszłości wszystkich, których pasją jest odkrywanie miejsc, symboli i znaków czasu.

W ramach wydarzenia w Pracowni Plastycznej „Centrum” SOK i Galerii PAcamera odbyły się warsztaty fotografii portretowej oraz szeroko pojętej fotografii kreatywnej, w tym fotografii reportażowej oraz malarskie. Przez dziewięć dni fotograficy szlifowali umiejętności pod okiem Krzysztofa Ślachciaka, artysty fotografa z Poznania, członka ZPAF, a malarze – dr hab. Krystyny Garstki-Saran z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podsumowaniem warsztatów będzie wystawa, która zostanie zaprezentowana w Suwalskim Ośrodku Kultury w październiku 2018 r. Koordynatorami warsztatów byli instruktorzy Suwalskiego Ośrodka Kultury: Halina Mackiewicz i Andrzej Zujewicz.

W warsztatach uczestniczyli: sekcja fotograficzna: Wiesław Mażul, Daniel Ejsymont, Józef Żukowski, Maria Sobuniewska, Katarzyna Matyjek, Sylwia Larkiewicz, Teresa Wysocka-Kluczny, Jakub Nowiczenko, Marianna Gref, Marek Wasilewski,  Bogusław Wasilewski; sekcja malarska: Arūnas Vaitkus, Ingrida Vaitkienė, Janusz Ducki, Sławomir Rochowicz, Wiera Pszczółka, Barbara Sołowiej, Teresa Malinowska, Teresa Gajek, Bożena Nowacka, Jolanta Naskręt, Krystyna Sajewska, Danuta Laszkowska, Elżbieta Gościewska, Rita Kutyło, Jadwiga Mańczuk, Barbara Milanowska, Elżbieta Osyda.

Warsztaty przeprowadzone zostały w ramach projektu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja”.

Leave a Reply