O potencjale technicznym Suwalszczyzny, architekturze, budownictwie oraz mieszkańcach regionu dyskutowano w ostatni piątek w PWSZ w Suwałkach.

Okazją była konferencja naukowa organizowana przez Suwalską Radę Federacji Naukowo-Technologicznej NOT w Suwałkach, która już od ponad 40 lat integruje środowisko techniczne Suwalszczyzny. Wśród prelegentów znaleźli się m. in. wykładowcy PWSZ w Suwałkach – dr Artur Płoński oraz dr inż. Bernard Maciulewski (dyrektor Centrum Transferu Technologii). Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć dawnych Suwałk.

Dr Płoński mówił przede wszystkim o mieszkańcach i demografii regionu, zwłaszcza po utracie statusu miasta wojewódzkiego. – Po likwidacji województwa Suwałki przechodziły okres stagnacji ludnościowej. Ale i tak stawia się je wśród tych miast, które najlepiej poradziły sobie z utratą statusu miasta wojewódzkiego. Dlatego że większość takich ośrodków zanotowała potężny spadek potencjału ludnościowego. Natomiast w Suwałkach ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie, czyli około 70 tys. mieszkańców – tłumaczył.

O potencjale naukowym mówił natomiast dr Maciulewski. – Potencjał jest w takich uczelniach jak nasza suwalska, która nie jest jednostką naukową, ale wyższą szkołą zawodową. Jednak prowadzone są tu badania, powstają prace naukowe. Potencjał tkwi również w muzeach, które są kopalnią wiedzy historycznej. Powstaje wiele opracowań naukowych w Wigierskim Parku Narodowym lub w Suwalskim Parku Krajobrazowym – dodał.

Dodaj komentarz