Album braci Roszkowskich i Voytka Proniewicza „Płytą Tygodnia” w „Poranku Dwójki”

Od poniedziałku, 22 października „Płytą Tygodnia” w „Poranku Dwójki” jest album z triami smyczkowymi Karola Józefa Lipińskiego (wyd. Naxos).

Materiał promocyjny.

Karol Lipiński to jedna z najwybitniejszych postaci sceny muzycznej XIX-wiecznej Europy. Wzrastał na dworze Potockich w Radzyniu Podlaskim, potem przez 40 lat działal we Lwowie (gdzie był m.in. koncertmistrzem teatru niemieckiego i dyrektorem miejscowej orkiestry). W roku 1814 wyjechał do Wiednia i to właśnie wtedy rozpoczyna się jego wielka kariera skrzypka wirtuoza. Koncertował wspólnie z Niccolo Paganinim i Marią Szymanowską, współpracował z Wagnerem, przyjaźnił się z Robertem Schumannem. Był koncertmistrzem najpierw orkiestry lipskiego Gewandhausu, potem kapeli króla saskiego w Dreźnie. Promował młodych skrzypków, wśród których znalazł się m.in. Henryk Wieniawski.

Płyta firmy Naxos zawiera dwa tria smyczkowe Karola Lipińskiego, g-moll op.8 i A-dur op.12, które w przeciwieństwie do popularnych w tamtych czasach triów fortepianowych, nie zawierają w obsadzie instrumenty harnonicznego, demonstrując nadzwyczajny kunszt instrumentacyjny kompozytora. W partiach skrzypiec występują Voytek Proniewicz i Adam Roszkowski, w partii wiolonczeli Jan Roszkowski.

Tu możesz posłuchać płyty i ją kupić.

Więcej na temat artystów: Duo Roszkowski, Voytek Proniewicz.

Konkurował z Paganinim. Muzycy promują twórczość Karola Lipińskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj