Kari Sál to doceniona w kraju i zagranicą (Niemcy, Czechy, Grecja, Słowacja) wokalistka i aranżerka jazzowa, która w swojej muzyce łączy inspiracje rodzinnymi Bieszczadami oraz wielokulturowość Islandii, gdzie napisała większość swoich utworów. Zespół zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty Betesda, która ukazała się w 2017 r. Kari Sál wystąpi w Ośrodku Kultury w Sejnach 1 grudnia o godz. 19.00.

Kojący, ciepły głos, dojrzałe i harmonicznie spójne kompozycje jazzowe z elementami zarówno muzyki klasycznej i world music oraz teksty – autorskie oraz inspirowane apokryfami z połowy VI wieku, to połączenie, które zachwyca i uspokaja słuchaczy. Wokalistce na scenie towarzyszyć będą uznani i nagradzani instrumentaliści: skrzypek Stanisław Słowiński (Grand Prix 39. Jazz Juniors), pianistka Kasia Pietrzko (tegoroczna laureatka Mateusza Trójki), kontrabasista Michał Kapczuk (Muzyk Roku 2015 wg, Jazz Forum i laureat nagrody MKiDN za osiągnięcia artystyczne) a oraz perkusista Patryk Dobosz (laureat nagrody indywidualnej Leszka Możdżera na Jazz Juniors 2009 oraz nagrody festiwalu Jazz Hoeilaart w Belgii).

Koncert odbywa się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Ze wszystkich dźwięków świata, najważniejsze dla mnie są dźwięki duszy. Moje – pierwsze powstały w Islandii…” – mówi Kari.

Dlatego Betesda to muzyka uduchowiona. Stworzona pod wpływem malarstwa, podróży do Islandii. Wielokulturowość i dialog małej miejscowości, w której przebywała Kari, ma więc swoje odzwierciedlenie w jej muzyce. Zawiera ona w sobie elementy jazzu, muzyki poważnej i world music.

W warstwie lirycznej, w większości znalazły się autorskie teksty Kari, jak również utwory apokryficzne z połowy VI wieku.

– Betesda to biblijne miejsce oczyszczeń. Ta płyta jest dla mnie swego rodzaju symbolem oczyszczenia, chciałabym żeby ludzie słuchając mojej muzyki odrywali się od wszystkiego, co na co dzień ich trapi i odnajdywali w niej spokój – tłumaczy Kari.

Do nagrań wokalistka zaprosiła znakomitych i uznanych muzyków, w tym fińskiego trębacza Verneri Pohjolę, nagrywającego dla prestiżowych wytwórni ACT Music i Edition Records oraz czołowych artystów polskiej sceny jazzowej: skrzypka Adama Bałdycha, pianistę Pawła Kaczmarczyka, altowiolistę współtworzącego Atom String Quartet – Michała Zaborskiego, saksofonistę Piotra Chęckiego, kontrabasistę Michała Kapczuka oraz perkusistę Krzysztofa Szmańdę.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na ten koncert. Wystarczy wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl do 28 listopada do godz. 20.00 odpowiedź na pytanie: W jakiej miejscowości na Islandii przebywała Kari, gdy tworzyła materiał na płytę Betesda? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Wojciech Romanowski i Arwid Jankowski.

Koncert KARI SÁL w Ośrodku Kultury w Sejnach

Dodaj komentarz