Właśnie trwa remont kolejnych sal lekcyjnych i terapeutycznych w budynku przy ulicy Paca 4 w Suwałkach, gdzie od nowego roku szkolnego będzie działać szkoła przysposabiająca do pracy i szkoła branżowa dla młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Co roku, w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Warto o tym pamiętać i warto też działać na rzecz osób z autyzmem i Zespołem Aspergera. Dobrym przykładem jest aktywność szkoły „Bajki” i Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów, których wielkim sukcesem jest zakończony już remont 150 m kw. powierzchni wynajmowanego budynku przy ulicy Paca 4 i prowadzone właśnie zaawansowane prace remontowe kolejnych 400 m kw.

Nie bez znaczenia przy tym przedsięwzięciu pozostaje wsparcie wielu osób i firm, dzięki którym choćby w ostatnim czasie udało się pozyskać ponad 9 tys. zł – w trakcie koncertu z inicjatywy spółki CAL i 1,4 tys. zł – ze zbiórki w czasie koncertu adwentowego w kościele ewangelicko-augsburskim w Suwałkach, czy też środkom pochodzącym ze stałej współpracy „Bajki” i Reso Europa Service.

Remont szkoły jeszcze trochę potrwa, ponieważ pomieszczenia przy ulicy Paca 4 wymagają ogromnego nakładu pracy. W tej chwili młodzież uczęszczająca do tego budynku to uczniowie gimnazjum „Prolog” – za rok przejdą do nowej szkoły, w której ich umiejętności – wcześniej nabyte – mają być rozwijane i poszerzane.

– Często bywa tak, że osoby z autyzmem i Zespołem Aspergera – po uzyskaniu pełnoletności – pozostają w domach, nie podejmują pracy zawodowej. A naszym zdaniem nie wolno spisywać nikogo na straty. Chcemy, żeby nasza młodzież kształciła się w kilku kierunkach – komentuje Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach. W tę ideę i projekt uwierzyło wielu ludzi, którzy pomagali przy remoncie i przekazali pieniądze w ramach akcji „1000 x 100”.

Akcja wciąż trwa – nadal można wpłacać środki na remont szkoły branżowej.

Podlaskiemu Stowarzyszeniu Terapeutów, przy którym działa „Bajka”, udało się zebrać ponad 100 tys. złotych, kolejne 100 tys. złotych stanowiło pozyskane dofinansowanie spółki non-profit „Dzielnia Wiedzy”. Niedawno do akcji wsparcia szkoły dołączyła też młodzież z III LO w Suwałkach, która zadeklarowała chęć wykonania w budynku przy Paca 4 wspólnej przestrzeni wypoczynku.

O nowej szkole, kierunkach kształcenia i planach na przyszłość mówi Urszula Duda:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj