Jak przykuć uwagę czytelnika, czym zaintrygować odbiorcę, co powinno znaleźć się w książce, która stanie się bestsellerem – odpowiedziami na te pytania dzielił się w piątek, 7 grudnia, z młodymi uczestnikami warsztatów pisarz znany i lubiany – Rafał Witek.

Uwielbiają go najmłodsi – za koalę, który uczy dobrych manier („Koala nie pozwala”), za sympatyczne i przezabawne wiersze o zwierzętach; uczący się czytać cenią ciekawe opowieści wydawane w ramach serii „Czytam sobie” czy też „Czytam i główkuję”. Ale i znacznie większe pozycje ma na swoim koncie autor – wciągające, frapujące, trzymające w napięciu, pełne humoru, z nietuzinkowymi bohaterami. A połączyć w całość te wszystkie elementy nie jest wcale łatwo, choć oczywiście młodzi pasjonaci pisania – zainspirowani i pokierowani – dowiedli, że drzemią w nich wielkie talenty i duże pokłady wyobraźni.

Rafał Witek ma na swym koncie również swego rodzaju poradnik dla młodych pisarzy – razem z Moniką Hałuchą napisali „Tresurę pióra” opatrzoną podtytułem „Kurs kreatywnego pisania, wymyślania i fantazjowania”, zatem z cennych rad mogą skorzystać sięgając po tę książkę także ci, którzy nie mogli być na piątkowym spotkaniu. A szczęśliwcy nie tylko skorzystali z inspirujących pomysłów, ale też mogli od razu przedstawić efekty swojej twórczości, usłyszeć komentarz prowadzącego warsztaty, zyskać fachowe wskazówki.

Podpowiedzi Rafała Witka obejmowały i konstrukcję bohatera, i świat przedstawiony, a także formę utworu. Stos czystych kartek szybko zamienił się w autorskie opowiadania najmłodszych suwalczan, którzy najpierw wymyślali swego bohatera bazując na swoich inicjałach (pojawiły się zatem tak oryginalne propozycje jak Wakacyjna Melodia, Jajecznica z Awokado czy Koroner Piekła). Potem bohaterowie owi nabierali kształtów – młodzi adepci pióra ustalali, co lubią i czego nie lubią ich postacie, o czym marzą, ile mają lat. Tu też rozwiązania były naprawdę nieoczywiste, a same historie formułowane na zakończenie warsztatów zachwyciły prowadzącego niebanalnymi rozwiązaniami, ciekawym obrazowaniem.

Pisarz zdradził, że to jego pierwsze warsztaty prowadzone z młodymi twórcami pasjonujących historii, zatem było to unikalne doświadczenie. Pozostanie po nim także namacalna pamiątka – Rafał Witek zebrał teksty stworzone przez uczestników „Tresury pióra”. Obiecał je opatrzyć wstępem – i materiał ten będzie dostępny w bibliotece dla wszystkich zainteresowanych. Być może te pierwsze próby będą niegdyś czytane i analizowane w kontekście faktu, iż ktoś z uczestników zyskał sławę w dziedzinie literatury.

 

 

Dodaj komentarz