W dniach 8 – 10 lutego 2019 r. Fundacja „Kierunek Ultra” organizuje w Suwałkach pierwszą edycję trzydniowego festiwalu biegów(ek), filmów i spotkań – „Biegun Zimna”. Zapiszcie termin w kalendarzu – warto!

Kierunek Ultra przez cały rok

Fundacja „Kierunek Ultra” organizuje co roku na Suwalszczyźnie wiele imprez biegowych. Wystarczy nadmienić, że już na początku lutego rozpoczyna się cykl Grand Prix z finałem w czerwcu. 13 kwietnia na najbardziej wytrwałych czekają zmagania na 63-kilometrowej trasie ultramaratonu Ultra Hańcza – na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z kolei 24 marca wraz z Fundacją Promyk biegacze zrealizują kolejną zbiórkę – „Pomóż biegiem”. W harmonogramie tegorocznych wydarzeń jest jeszcze lipcowy Bieg Przyjaciół Wigierskiego Parku Narodowego i 31 sierpnia – IV edycja Predathlonu (bieg, kajak, rower), z częścią Predathlon Run i Predathlon Kids (zapisy są już otwarte).

Co nas czeka na Biegunie Zimna?

„Biegun Zimna” to połączenie kilku bloków tematycznych – nie tylko sportowych, ale i filmowych pokazów i interesujących spotkań. Iwona Łobasiuk z Fundacji „Kierunek Ultra” już teraz zapowiada kolejne edycje wydarzenia, zapraszając jednocześnie w tym roku do udziału w poszczególnych segmentach eventu.

Impreza składa się z kilku bloków:

8 lutego – godz. 19.00 zaplanowano bieg nocny „Nocny patrol” na dystansie 12,5 km, ścieżka prowadzi traktem, lasem, szutrem – w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego. Start i meta w położonym na skraju lasu pensjonacie Sowa w Lipniaku (ok 10 km od Suwałk). Ognisko rozpoczyna i kończy bieg.

9 lutego o godz. 10.00 to czas Biegówek na biegunie – biegu narciarskiego stylem klasycznym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki, dystans 12 lub 4 km, impreza dla „małych i dużych dzieci”. Bieg odbędzie się na trasie Papiernia – na specjalnie przygotowanej do tego pętli.

10 lutego o godz. 10.00 – Śnieżna Odyseja – bieg na dystansie 27 km ścieżkami północnej części Wigierskiego Parku Narodowego. Nieodkryte przez wielu miejsca, szczególnie zimą, gdzie lodowiec pozostawił po sobie ślady w postaci licznych kemów, moren, pagórków; będzie las, będzie szutr, droga… najbardziej pofałdowaną częścią WPN. Start i meta – Sowa Lipniak.

Każdy bieg ma swój medal – a wszystkie trzy tworzą jedną całość.

9 lutego o godz. 12.00 odbędą się spotkania i projekcje filmowe w ramach Lądek Film Tour w Hotelu Loft 1898, Suwałki.

Zaproszeni goście, których spotkać będzie można w Hotelu Loft 1898, to:

Dariusz Strychalski – biegacz Ultra o wielkim harcie ducha, postać, która w świecie Ultra wzbudza i podziw i wielki szacunek – szef Fundacji Darka Strychalskiego „Zwycięzca”, która wspiera działania sportowe szczególnie wśród osób niepełnosprawnych.

Zuzanna Andruczuk i jej projekt Korona Ziemi.

Zuza Andruczyk w Klubie Podróżnika opowiadała o zdobyciu Elbrusa

Karol Żuber Zubrzycki – Żubr w Naturze – podróżnik, który przekracza granice, by realizować swoje marzenia.

Co robi „Żubr w Naturze”? Wywiad z Karolem Zubrzyckim

Gniewomir Maiski Skrzysiński – biegacz Ultra, zapalony weganin, autor bloga gniewomir.in – Myśl Jedz Biegaj, pojawi się w Suwałkach z promocją swojej ostatniej książki „Bieganie na weganie”.

Spotkania będą przeplatane projekcją filmów z Lądek Tour Festiwal –  ubiegłorocznego Festiwalu Górskiego im A. Zawady :

Mira – historia prostej dziewczyny z Nepalu, która osiąga niebywały sukces w świecie biegów górskich.

Big World – impresja filmowa, o wyprawie supem ojca z synem nurtem nepalskiej rzeki.

Loved By All: The Story of Apa Sherpa – historia jednego z najsłynniejszych szerpów (tragarzy), który na szczycie Mont Everestu był 21 razy.

Warto dodać, że w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach dostępna będzie wystawa fotografii Agnieszki Koziak.’

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Suwałk.
Patronat nad wydarzeniem objął też portal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – Wrota Podlasia.

Więcej informacji i zapisy na www.biegunzimna.pl.

Leave a Reply