WTOOPA – teatr młodych w Suwałkach

0
451
Na zdj. Stanisław Tym, kadr z filmu "Ryś" (2007).

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA niebawem zagoszczą w Suwałkach, trzynasta edycja potrwa od 31 stycznia do 3 lutego. Co przyniesie?

Związki Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA z Suwałkami są wielorakie – gośćmi drugiej edycji w Krakowie byli aktorzy Teatru Form Czarno-Białych „Plama”, ponownie grupa zaprezentowała się podczas ósmej WTOOPY w Bielsku-Białej. Pierwszy z tych występów – „Wiwisekcja” Mirona Białoszewskiego, to niezapomniany spektakl także z powodu szczególnego zdarzenia, które miało miejsce na jego początku. Jak wspomina Mirosława Krymska, opiekunka suwalskiej grupy teatralnej, przywieziony z Suwałk stół odgrywający ważną rolę w przedstawieniu, niespodziewanie połamał się, stojący na nim młody aktor spadł, ale na szczęście nie odniósł obrażeń. Przedstawienie kontynuowano, a niektórzy sądzili nawet, że było to zamierzone zdarzenie. Drewniana noga z wyrytą inskrypcją stała się swego rodzaju berłem WTOOPY, służącym od tej pory podczas uroczystości otwarcia imprezy.

Na pewno powiązań będzie niebawem więcej, zaistnieją nowe więzi, będą nowe znajomości, a także doświadczenia, przeżycia, refleksje.

Inicjatywa zaistniała w Krakowie, tu w listopadzie 2013 roku miały miejsce pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Teatralne, od początku zaplanowane w formule wymiany doświadczeń, idei, myśli, spotkań pozwalających być blisko siebie, zrobić coś wspólnie. Nie ma zatem rywalizacji, formuły konkursu, werdyktów, co nie znaczy, że nie ma ocen – są, ale wyjątkowe, bo formułowane przez szerokie grono odbiorców, przez widzów, członków pozostałych grup teatralnych. Omówienia spektakli odbywające się wieczorem, już po prezentacji wszystkich zaplanowanych na ten dzień przedstawień, pozwalają poznać różne opinie, które dla młodych osób zafascynowanych teatrem będą cenną wskazówką do dalszej pracy, doskonalenia się.

Dwie pierwsze edycje odbywały się w Krakowie, potem oprócz tej pierwszej, pierwotnej lokalizacji, WTOOPA gościła w Bielsku-Białej i Zduńskiej Woli, w tym roku przybędą cztery nowe miejsca – oprócz Suwałk także Rogoźno, Lublin i Wrocław.

Formuła jest zawsze podobna – w czwartkowe popołudnie prezentują się gospodarze. Podczas suwalskich, trzynastych Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych będą to: Teatr Form Czarno-Białych PLAMA z „Siostrzyczko, bardzo mi Ciebie brat”, Teatr Mikrus z „Byle do weekendu”, Fabryka Monodramów z „Nie dla żartu” i „Małgorzatą” oraz Teatr Lustro z „Serenadą”. Do Suwałk przyjadą goście z Warszawy, Białegostoku, Łomży, Łap, Zduńskiej Woli oraz Lidzbarka Warmińskiego. Widzowie zobaczą bardzo różne spektakle – duże grupy teatralne i kameralne monodramy, adaptacje klasyki oraz sztuki autorskie, tonację buffo i ważne tematy egzystencjalne. To warta uwagi propozycja na ferie dla fanów teatru i niecodzienna okazja, by zobaczyć tak rozmaite przedstawienia, często prapremiery. Jak zaznacza Mirosława Krymska, są to albo spektakle przygotowane specjalnie na WTOOPĘ, albo – jak to jest na przykład w przypadku PLAMY – bardzo świeże, rzadko prezentowane suwalskiej publiczności. Niewygórowana cena biletów (będą kosztowały 5 zł) zachęca do zaplanowania końcówki zimowej kanikuły wraz z SOK-iem i WTOOPĄ. Warto jednak nie zwlekać z zakupem, gdyż pula biletów nie jest duża.

Prezentacje spektakli odbywać się będą popołudniami, poranki to czas na warsztaty z emisji głosu, śpiewu głosem białym, warsztaty performatywne, dotyczące teatru impro oraz teatru ruchu, tańca.

Każda WTOOPA to okazja do spotkań z ludźmi kultury, autorytetami znanymi w środowisku teatralnym. Gościem suwalskiej edycji będzie Stanisław Tym. Spotkanie z aktorem, satyrykiem, scenarzystą związanym z naszym regionem, to tradycyjnie atrakcja pierwszego dnia imprezy  (wstęp na nie jest bezpłatny). Młodych aktorów – członków teatrów goszczących w Suwałkach czeka jeszcze zaplanowana niespodzianka – na zakończenie Spotkań, w niedzielę spotkają się z kolejną nietuzinkową osobą z naszym miastem związaną. Będzie to zatem i ciekawy, i owocny czas. A widzom z pewnością prezentowane spektakle dostarczą wielu wrażeń i refleksji.

PROGRAM
XIII Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA – Suwałki 2019

Czwartek, 31 stycznia

16:30 „Siostrzyczko, bardzo mi Ciebie brat” – Teatr Form Czarno-Białych Plama (Suwałki), Sala im. A. Wajdy
17.30 „Byle do weekendu” – Teatr Mikrus (Suwałki), Sala Kameralna
18:30 oficjalne rozpoczęcie spotkań, Sala im. A. Wajdy
18:45 kilka słów o WTOOPIE, Sala im. A. Wajdy
19:15 spotkanie ze Stanisławem Tymem – gościem specjalnym WTOOPY, Sala im. A. Wajdy

Piątek, 1 lutego

16:30 „Nie dla żartu” – Teatr Efemeryczny Fabryka Monodramów (Suwałki), Sala Kameralna
17:15 „Polowanie na łosia” – Teatr Kaprys (Łapy), Sala im. A. Wajdy
18:30 „Promieniowanie współczesności” – Teatr Zaraz Wracam (Lidzbark Warmiński), Sala Kameralna
19:30 „Słabi” – Teatr Fundamentum (Zduńska Wola), Sala Kameralna
20:30 „Małgorzata” – Teatr Efemeryczny Fabryka Monodramów (Suwałki), Sala Kameralna

Sobota, 2 lutego

16:30 „Ślepe uczucie” – Teatr Domorosły (Białystok), Sala Kameralna
17:30 „Feminarium” – Teatr Aktywny (Łomża), Sala im. A. Wajdy
18:15 „W krzywym zwierciadle – Na straganie” – Teatr Zaraz Wracam (Lidzbark Warmiński), Sala Kameralna
19:15 „Księżniczka na opak wywrócona” – Scena Główna Handlowa (Warszawa), Sala im. A. Wajdy
20:30 „KO-KO-KO” – Teatr Lustro (Suwałki), Sala Kameralna

Leave a Reply