Politechnika Białostocka zaprasza kreatywnych młodych ludzi do niezwykłej konstruktorskiej przygody i kreatywnej zabawy.  Na najlepszych czekają indeksy Politechniki Białostockiej i nagrody pieniężnie  – nawet 5 tysięcy złotych. To druga edycja konkursu „Niesamowita maszyna”, który w ubiegłym roku wzbudził wiele pozytywnych emocji.

Konkurs „Niesamowita Maszyna” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którym bliskie są pasja konstruowania i zasady fizyki. Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Podobną maszynę zbudowaliśmy już na Politechnice Białostockiej.

Konkursowa konstrukcja powinna mieścić się na ławce szkolnej, nie musi też być tak skomplikowana jak maszyna PB. Liczą się pomysłowość i efekt końcowy. W tym roku maszyna powinna zawierać liczbę 70 (dowolnie wkomponowaną w działanie maszyny. W 2019 roku uczelnia świętuje 70-lecie.

Niesamowite maszyny uczniowie mogą budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należy sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Wymagane dokumenty i link do filmu trzeba też wysłać na adres promocja@pb.edu.pl

21 marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się wielki finał, podczas którego zaprezentujemy wytypowane wcześniej przez komisję konkursową maszyny, wybierzemy zwycięzców i wręczymy nagrody.

KONKURS NIESAMOWITA MASZYNA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

•    Budowanie maszyn i nadsyłanie zgłoszeń do 18 lutego 2019 roku
•    I etap: wyłonienie do 10 finalistów – na początku marca 2019 r.
•    II etap: prezentacje finalistów i wręczenie nagród – 21 marca 2019 r.

Co się zmieniło? W poprzedniej edycji do konkursowych zmagań zaprosiliśmy maturzystów. Ich młodsi koledzy prosili nas o zmianę regulaminu i możliwość udziału w konkursie. W tym roku zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich. Maturzyści walczą o indeksy i pieniądze, pozostali – o nagrody pieniężne.

Nagrody:

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. złotych i prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej na 5 wskazanych w regulaminie konkursu wydziałach. Szkoła, w której uczą się zwycięzcy, otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł, a opiekun  zwycięskiej drużyny dostanie nagrodę w wysokości 500 zł. Za miejsce drugie i trzecie przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł.

Więcej informacji na: www.niesamowitamaszyna.pl

Relacja z finału I edycji: https://pb.edu.pl/2018/01/12/final-konkursu-niesamowita-maszyna/

Fot. Politechnika Białostocka

Dodaj komentarz