Matki, żony, partnerki, nauczycielki, studentki, kierowniczki, influencerki, pielęgniarki, sportsmenki…. Kobiety silne i zdeterminowane, będące ważną częścią Sił Zbrojnych, budujące 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej z okazji Dnia Kobiet postanowiły podzielić się tym, czego nauczyły się w wojsku i z powodzeniem stosują w życiu codziennym. Dzielą się swoją siłą, motywacją i inspiracjami.

W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy około 250 kobiet. Większość z nich pełni Terytorialną Służbę Wojskową, którą łączy z życiem prywatnym i pracą zawodową. To wyjątkowe kobiety – godzą kilka ról w codziennym życiu. To nie jest łatwe i przyjemne. Dziś z okazji Dnia Kobiet postanowiły podzielić się z innymi kobietami, jakie cechy i umiejętności wyniesione z wojska, pomagają im na co dzień w rozwiązywaniu problemów, w sprawach małego i dużego kalibru.

Oto 3 rady od „Terytorialek”, które godzą dom, pracę i służbę w oliwkowym berecie:

  1. Im więcej obowiązków, tym więcej czasu na wszystko

Dokładnie planuję dzień, miesiąc tak, by pogodzić pracę, dom, wojsko, hobby. To eliminuje stres, ponieważ takie rozplanowanie powoduje, że czuję, iż mam wszystko pod kontrolą. To także motywuje do działania i wzmacnia. Byłam jedyną kobietą na kursach medycznych ratownika pola walki i robiłam wszystko, żeby nie odstawać od grupy mężczyzn. – szer. Jolanta Pietrasz.

  1. Nie poddawaj się, w grupie siła!

Uśmiech, wsparcie, a czasem nawet przyjazne spojrzenie kolegów-żołnierzy dodają siły, motywują.

Relacje pomagają przetrwać kryzysy, siła rodzi się w grupie. Mimo ciężkich chwil, bycie człowiekiem, wyciągnięcie ręki do drugiej osoby to największa wartość. – szer. Ewa Udot

  1. Udowodnij sobie, że dasz radę

Kobiety, które wstępują do wojska są silne, odważne i zdeterminowane. Znajdą tutaj z pewnością szeroki wachlarz wyzwań. Niektóre spełnią tym samym swoje marzenia. Zarówno w wojsku, jak i w życiu ważne jest, by stawiać sobie cele. Daje to satysfakcję i kształtuje charakter. – kpt. Anna Soliwoda.

W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są kobiety w różnym wieku, zarówno młode – uczennice i studentki, jak i Panie posiadające już doświadczenie życiowe, rodziny i wieloletni staż pracy. Każda z nich jest inna. Różni je niemalże wszystko np.: pasje, plany, styl życia czy forma fizycznaNiezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych. Chcą wiedzieć, w jaki sposób należy udzielić pomocy potrzebującym oraz jak zachować się w czasie kryzysu i jak bronić się w czasie niebezpieczeństwa.

Ponadto wszystkie z kobiet WOT zgodnie podkreślą, że nie oczekują żadnej taryfy ulgowej. Zaznaczają że na poligonie, podczas wykonywania ćwiczeń nie ważna jest płeć, że żołnierz nie ma płci, tam liczy się skuteczność i determinacja.

Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2100 kobiet a 1885 z nich to żołnierze OT. Ilość kobiet w WOT, w okresie ostatniego roku, zwiększyła się aż trzykrotnie. Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród kobiet. Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je ze służbą na rzecz Ojczyzny. Mogą pozostać sobą. Panie w WOT stanowią już 13 % całej Formacji. Jest to najwyższy odsetek kobiet należących do Formacji w całych Siłach Zbrojnych RP.

Fot. 1PBOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj