Przypomnijmy że, ażeby utrzymać się w I lidze, Wigry w ostatniej kolejce musiały liczyć na spełnienie dualnego warunku: wygrane gości w meczach w Katowicach oraz Częstochowie. Tylko i wyłącznie wygrana Bytovii z „GieKSą” oraz „biało-niebieskich” z Rakowem stawiała w uprzywilejowanej sytuacji piłkarzy z grodu nad Czarną Hańczą. Tak się bowiem składało, iż to właśnie Wigry zajęłyby pierwsze miejsce w mini tabeli, którą tworzy się – według przepisów obowiązujących w I lidze – w przypadku, gdy więcej niż dwie drużyny zdobywają tyle samo punktów.

Wigry o dziwo – bo Raków nie przegrał jeszcze w tym sezonie na własnym terenie – szybko uzyskały prowadzenie. W dziewiątej minucie Bartosz Bida wykorzystał błąd bramkarza z Częstochowy.

11 V 2019; Suwałki – Stadion Miejski; I liga; Wigry – Puszcza N. 2:1. Bartosz Bida strzela na 2:1
© 2019 Wojciech Otłowski

Mniej więcej w trzydziestej minucie nadeszła wieść o objęciu prowadzenia przez Bytovię. Kibice Wigier nie zdążyli się nawet nacieszyć, bo wnet Katowice wyrównały. W siedemdziesiątej minucie Szymon Lewicki strzelił wyrównującą bramkę dla Rakowa i wiadomym się stało, że nadzieje na utrzymanie będą topnieć z każdą minutą. A jednak w doliczonym czasie Wigry – za sprawą gola Daniela Smugi – strzeliły zwycięską bramkę.

Wydawało się, że nic to nie da, ale także Bytovia zdobyła zwycięską bramkę. Niecodzienną, bo jej autorem okazał się bramkarz gości – Andrzej Witan!

13 IV 2019; Suwałki – Stadion Miejski; I liga; Wigry – Bytovia 4:2 – bramkarz gości Andrzej Witan

Wigry awansowały do I ligi w czerwcu 2014 roku. Po pamiętnym meczu ze Stalą Rzeszów.

Mecz II ligi: Wigry Suwałki – Stal Rzeszów 3:2; 08 VI 2014
08.06.2014, Suwałki. Stadion Miejski, Mecz II ligi Wigry Suwałki – Stal Rzeszów 3:2, Feta po awansie do I ligi
© 2014 Wojciech Otłowski

W poprzednich czterech sezonach zdobywały co najmniej 45 punktów – w dwóch najlepszych nawet 52 – tym razem wystarczyło na szczęście 37 punktów, by się utrzymać.

10 IV 2019 ; Suwałki – Stadion Miejski; remont oświetlenia. w dole autobusik klubowy Wigier

Gdy trenerem Wigier – 9 kwietnia br. – zostawał Mirosław Smyła wydawało się, że przed nim „mission impossible”. A jednak się udało!

13 IV 2019; Suwałki – Stadion Miejski; I liga; Wigry – Bytovia 4:2 – trener Mirosław Smyła