Festiwal rozwija się, dodawane są nowe treści, a kolejne edycje pokazują, że gospel to muzyka inspirująca, wywołująca żywe reakcje, wciągająca do współuczestnictwa w koncercie. Piątkowy koncert „The Songs of Angels. Noc Uwielbienie” prezentowany w ramach IV Soulwałki Gospel Workshop dostarczył słuchaczom mnóstwa wrażeń. Dopracowany program, maestria wykonawców, porywający duch przenikający wykonywane utwory – to wszystko sprawiło, że publiczność długo oklaskiwała artystów. Utwór na bis wciąż pozostawił niedosyt, zatem dobrą wiadomością jest możliwość uczestniczenia w kolejnych wydarzeniach w ramach festiwalu w sobotę i niedzielę.

Piątkowy wieczór rozpoczął występ Roberta E. Persona, trzykrotnego laureata Rhythm of Gospel Awards, zdobywcy wielu nagród muzycznych, wybitnego wokalisty nurtu jazz&gospel. Artysta prowadzi własny program radiowy, w którym promuje nowych wykonawców gospel. Do Suwałk przyjechał ze swoim pianistą, tak by prezentowane utwory nabrały jak najpełniejszego wyrazu, brzmienia. Wokaliście towarzyszył Darnell Moore, wielki pasjonat muzyki gospel, dyrektor muzyczny Międzywyznaniowego Kościoła Bożego. Jego muzyczna twórczość jest entuzjastycznie przyjmowana przez amerykańskich krytyków i słuchaczy, zatem suwalczanie nie byli odosobnieni w reakcjach.

Utwory wykonywane solo i wraz z chórem, z głębokim, klarownym przekazem, spotkały się z bardzo żywym odbiorem publiczności.

Kolejną część koncertu zdominował ruch, taniec, ekspresja, energia, ale i pełen symboliki przekaz. Na scenie pojawili się artyści The Collectif Project, którzy zaprezentowali taniec uwielbienia, taniec rozumiany jako misję. Intrygujące widowisko było unikatową okazją do zobaczenie tego typu artystycznych działań, gdyż tancerze po raz pierwszy odwiedzają Suwałki (a także Europę!).

Zwieńczeniem wieczoru był występ gwiazdy. John Tillery zjednał publiczność powitaniem w języku polskim, ale jeszcze większy zachwyt wywołały jego utwory – bogate aranżacyjnie, wręcz porywające do współuczestnictwa. Gorąco oklaskiwano i wokalistę, i towarzyszący mu chór, w którym śpiewał także Robert E. Person.
Wymieniając artystów obecnych na scenie nie sposób nie wspomnieć o Holy Noiz, którzy po raz kolejny towarzyszą instrumentalnie festiwalowym gościom. Zespół tym razem wystąpił w składzie: Dorota Zaziąbło – instrumenty klawiszowe, Radosław Pendziałek – gitara, Wojciech Gąsior – gitara basowa i kierownictwo muzyczne, Łukasz Zając – perkusja oraz gościnnie grający na saksofonie Kamil Skorupski.

Patronatem imprezę objął Prezydent Miasta Suwałk. Spotkania są dofinansowane z budżetu miasta, a także przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Pawła Glińskiego, gdyż wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna”.

Sponsorami są: Browar Północny (jutrzejszy gospodarz jam session), Reso Europa Service, PPMD Kruszbet S.A. Suwałki oraz Bank Spółdzielczy Suwałki.

Medialnym patronem imprezy jest portal Niebywałe Suwałki.

Kolejne muzyczne wrażenia już jutro – podczas Jam Session w Browarze Północnym zaplanowanego na godzinę 21.00; a w niedzielę – koncert finałowy. W Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpi Festiwalowy Chór Gospel pod dyrekcją Johna Tillery, Suwalska Orkiestra Kameralna, Holy Noiz oraz goście. Zaprezentuje się też młodzież z grup tanecznych działających przy SOK-u, publiczność zobaczy także pokaz poloneza w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

KONCERT FINAŁOWY – Niedziela, 19.05.2019, godz. 19:00

Bilety do nabycia w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz