Reklama

Ostatnia premiera Fabryki Monodramów

Data:

- Reklama -

Premiera najnowszego spektaklu Fabryki Monodramów – „Łagodna” i pożegnanie z Jolantą Hinc-Mackiewicz, reżyser i założycielką teatru już w najbliższą niedzielę.

W Suwalskim Ośrodku Kultury trwają ostatnie przygotowania do niedzielnej premiery spektaklu „Łagodna” według opowiadania Dostojewskiego w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej. Goście Niedzieli Teatralnej zobaczą także monodram „Moskwa-Pietuszki” w wykonaniu Jacka Sawickiego, według kultowego tekstu Wieniedikta Jerofiejewa.

Oba przedstawienia wyreżyserowała Jolanta Hinc-Mackiewicz. Majowe pokazy Fabryki Monodramów to również pożegnalne spotkanie z instruktorką, która kończy swoją współpracę z Suwalskim Ośrodkiem Kultury i ostatnia, przynajmniej na jakiś czas, szansa rozmowy z cenioną i nagradzaną reżyserką (ponad 80 spektakli), aktorką Teatru Adekwatnego w Warszawie, założycielką i twórczynią Teatru Efemerycznego, Efemerycznych Dzieciaków, Fabryki Monodramów i Ephemeral Theatre o tajnikach, blaskach i cieniach pracy na scenie i pracy z młodymi miłośnikami sztuki aktorskiej.

„Łagodna” jest adaptacją jednego z najciekawszych opowiadań Fiodora Dostojewskiego. W oryginale to studium psychologiczne mężczyzny, który bolejąc nad stratą żony, która popełniła samobójstwo, powoli dochodzi do bolesnej prawdy o sobie i swoim życiu. W adaptacji Jolanty Hinc-Mackiewicz oglądamy tę historię z perspektywy jego żony. Bohaterka snuje bolesną opowieść o ich życiu, ludzi o rożnych charakterach i marzeniach, których małżeństwo oznaczało samotność we dwoje. Jej mąż, lichwiarz, powodowany litością, przygarnął młodziutką sierotę, przyznając sobie prawo do całkowitej władzy nad nią. Przeświadczony o własnej dobroci, stworzył jej przemyślne więzienie, przemyślnym systemem kar i nagród ujarzmił i stłamsił młodą, spontaniczną kobietę. Różnice we wzajemnych potrzebach i oczekiwaniach oraz nieustanna psychiczna udręka doprowadzają do nieszczęścia. Odtwórczyni tytułowej roli, Martyna Kleszczewska, jest wielokrotną laureatką renomowanych konkursów i przeglądów teatralnych, między innymi zdobywczynią Złotej i Srebrnej Igły na Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce. Ma również na koncie udział w adresowanych do scenicznych profesjonalistów Toruńskich Spotkaniach Jednego Aktora 2017.

Premierze towarzyszy prezentacja „Moskwy-Pietuszki”, jednego z najpopularniejszych spektakli Fabryki Monodramów. To prześmiewcza, chwilami żałosna, chwilami porywająca opowieść o ludzkich zmaganiach z samym sobą i ze światem, do którego nie przystajemy. Ze współczuciem, ale i sympatią śledzimy cierpienia bohatera uwikłanego przez swoją wrażliwość w przygodę z alkoholem i demonami. Na scenie znakomity Jacek Sawicki, którego można śmiało nazwać współtwórcą spektaklu. Spektakl jest zwycięzcą “Garnizonowej jesieni z monodramem z historią w tle” (2017) oraz zdobywcą 1. miejsca w kategorii dorośli na Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem Złota Podkowa Pegaza (2014). Od premiery spektaklu 25 października 2014 roku, zagrany dziesięć razy, zawsze przy pełnej sali.

Premiera spektaklu „Łagodna” i prezentacja spektaklu „Moskwa-Pietuszki” oraz pożegnalne spotkanie z reżyserką Jolanta Hinc-Mackiewicz odbędzie się w niedzielę, 26 maja o godz. 17.00 w Sali Kameralnej SOK.

Bilety w cenie: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy) dostępne są w kasie SOK oraz sprzedaży internetowej.

Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koncert z okazji setnych urodzin Franciszka Racisa w Kawiarence Artystycznej – foto

Festiwal „Oj Wiosna Ty Wiosna 2022” doczekał się edycji...

„Ślady po ikonie. Postikony” – piątkowy wernisaż w Galerii Sztuki Stara Łaźnia

Kolejna intrygująca wystawa w Galerii Sztuki Stara Łaźnia –...

W grudniu „Spotkania z Monodramem”. Wygraj zaproszenie na monodram aktorki Agnieszki Przepiórskiej

Międzynarodowe Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza" to...
%d bloggers like this: