Feeria barw, gra świateł, ciekawa choreografia, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, doskonale zsynchronizowane popisy młodych tancerek – jubileuszowe przedstawienie grup tanecznych prowadzonych przez Mihaila Nikolova zachwyca pomysłem i rozmachem, podziw budzi ogrom pracy, jaką trzeba było włożyć w to przedsięwzięcie.

Imponuje także tempo przygotowań – jak zdradza Michail Nikolov pełniący funkcję dyrektora artystycznego i reżysera, autor scenariusza oraz choreografii, prace nad spektaklem rozpoczęły się w lutym. Teraz zmierzają już do finiszu, w piątek (12 kwietnia) odbyła się kolejna próba na deskach Sali im. Andrzeja Wajdy, gdzie 10 maja będzie miała miejsce premiera „Świateł Broadwayu”. To pierwsze artystyczne przedsięwzięcie przygotowane w całości przez zespół taneczny Dance Academy i jego opiekuna. Wcześniejsze inscenizacje łączyły występy grup prowadzonych przez kilkoro instruktorów Suwalskiego Ośrodka Kultury. Największe pole do popisu mieli młodzi podopieczni Michaila Nikolova w „Królowej Śniegu” (reżyser ocenia, iż było to dziewięćdziesiąt procent), brali też udział w „Zuzi i przyjaciołach” oraz „Doktorku Honorku”. Tym razem na scenie zaprezentuje się tylko Dance Academy – starsza grupa dziecięca oraz młodzieżowa. A okazja jest szczególna – spektakl uświetni rocznicę pięciolecia działalności zespołu w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Będzie to jeszcze bardziej nasycone ruchem, tańcem, układami choreograficznymi przedstawienie – właściwie krótkie partie dialogowe pojawiają się jedynie na początku i na końcu spektaklu, poza tym cała historia jest oddana za pomocą wspomnianych środków przekazu. A jest to opowieść niezwykła, pełna emocji, pokazująca siłę pragnień – historia młodych tancerzy marzących o karierze na Broadwayu porywa i inspiruje, zaś odrobina magii może sprawić, że to, co wydaje się niemożliwe, znajduje się o krok bliżej…

To wspólne dzieło Michaila Nikolova i jego podopiecznych. Jak wspominają młode tancerki, gdy reżyser przedstawił swój pomysł spektaklu, entuzjazm był wielki. Rozmach przedstawienia przez chwilę wywołał konsternację, ale wnet okazało się, że wszystkie plany są do zrealizowania. Nie darmo przecież od lat uczestniczą w zajęciach! Niektóre osoby od początku istnienia Dance Academy, czyli pięć lat, niektóre nieco krócej, ale bywa, że i dłużej, bo przed podjęciem się prowadzenia grupy w SOK-u Michail Nikolov prowadził już tego typu zajęcia.

A taneczne spotkania to nie tylko trening sprawności, gibkości, zwinności, nie tylko nauka układów tanecznych, ale też swoista lekcja życia. Gabriela Żuryńska deklaruje, że dzięki tym zajęciom oraz przygotowaniom do występów młodzi tancerze uczą się punktualności, sumienności, odpowiedzialności za podjęte decyzje. Budzą się też ambicje – każdy stara się, by sprostać wymaganiom, zaprezentować się z jak najlepszej strony, zmobilizować do jak najlepszego występu. Niebagatelne znaczenie ma z pewnością osoba instruktora. Michail Nikolov jest niezwykle ciepłym, serdecznym, skromnym człowiekiem. Ma bogate doświadczenia, którymi dzieli się z podopiecznymi, nic zatem dziwnego, że przyciąga jak magnes młodych pasjonatów tańca. Do trzech grup tanecznych Dance Academy uczęszcza bardzo liczne ich grono.

Przedstawienie to okazja do pochwalenia się umiejętnościami, podsumowania osiągnięć, ale też jest zachętą dla zainteresowanych taką formą ruchu, by przyjść na zajęcia, spróbować swych sił, stać się częścią zgranego, ambitnego zespołu. Julia Urbanowicz nie kryje faktu, że praca nad spektaklem wymaga poświęceń – treningi są intensywniejsze, częstsze. Tancerki spotykają się w mniejszych grupach, by przećwiczyć poszczególne sceny. Wszystko musi być przegotowane perfekcyjnie – i tak zawsze jest. Przedstawienia z udziałem Dance Academy zawsze cieszą się wielką popularnością, zatem warto jak najszybciej nabyć bilety, bo zostało ich bardzo niewiele.

A spektakl zaskoczy widzów pod każdym względem – podczas próby dziewczęta ćwiczyły w strojach sportowych, nawet kostiumy są owiane tajemnicą. Ale ten drobny fragment, który można było zobaczyć, robi wrażenie. Czekamy zatem z niecierpliwością na majową premierę!

Bliższe informacje o zakupie biletów znaleźć można na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na spektakl w dniu premiery. Wystarczy do 9 maja do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Ile spektakli i programów tanecznych przygotował dotychczas w Suwałkach Mihail Nikolov? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Dorota Jarmoc.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Dodaj komentarz