Zwycięzca sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes 2017, to wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu. Film “Uczciwy człowiek” będzie można obejrzeć w środę, 8 maja o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Reżyserem filmu jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego i którego produkcje zostały w Iranie zakazane, a on sam jest od wielu lat prześladowany.

Bohaterem „Uczciwego człowieka” jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Niestety, duża prywatna firma powiązana z rządem zmusza mężczyznę do zaprzestania swojej drobnej działalności.

Reza ma wybór – likwiduje mikroprzedsiębiorstwo albo przyłącza się do korporacji. Swoim nowym filmem Rasoulof stawia ważne pytanie: czy w Iranie w ogóle możliwa jest taka walka z opresorem, by samemu nie pobrudzić sobie rąk?

Bezkompromisowy dramat od jednego z najważniejszych reżyserów irańskich. Deborah Young, Hollywood Reporter

Mohammad Rasoulof – przyszedł na świat w 1972 roku w irańskim mieście Shiraz. Studiował socjologię w Teheranie. Już na studiach czynnie
zainteresował się kinem, zaczął kręcić filmy krótkometrażowe. Pierwszy pełny metraż, dramat „Gagooman”, zrealizował w roku 2002. Film nagrodzono Kryształowym Feniksem dla najlepszego debiutu na Fadżr Film Festival w Teheranie. Drugie dzieło Rasoulofa, „Żelazna wyspa”, zdobyło wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. W 2010 reżyser został aresztowany na planie zdjęciowym i oskarżony o filmowanie bez zezwolenia. Rząd irański skazał go na sześć lat więzienia. Cały filmowy świat (w tym Polacy z akcją „Nie dla cenzury”) stanął wówczas w obronie twórcy. Ostatecznie wyrok został zredukowany do jednego roku. W międzyczasie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 miała miejsce premiera „Pożegnania”. Dzieło uhonorowano statuetką za reżyserię. Kolejny film, „Rękopisy nie płoną”, zdobył w Cannes w 2013 roku nagrodę FIPRESCI.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w SOK. Wystarczy do 7 maja do godz. 15.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jeden z filmów reżysera nosi tytuł “Rękopisy nie płoną” – skąd pochodzi ten cytat? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Jan Staniszewski i Małgorzata Czerucka.

Pokaz filmu „Uczciwy człowiek” w cyklu DKF 13 w Suwałkach

Dodaj komentarz