Heavy Metal Sextet, zespół grający od lat 80., już wkrótce wystąpi w Ośrodku Kultury w Sejnach. Koncert odbędzie się 24 lipca o godz. 19.00.

Heavy Metal Sextet powstał na początku marca 1982 roku a ich pierwszy występ odbył się niedługo potem na konkursie Jazz Juniors w krakowskiej Rotundzie – 26 marca, gdzie zajęli pierwsze miejsce w kategorii zespołowej. Wszyscy członkowie pierwszego składu studiowali wówczas na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W krótkim okresie istnienia (1982-84) HMS wywołał spore wzburzenie na scenie jazzowej w Polsce i za granicą. W 1982 roku zespół zdobył „Klucz do kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał mu nagrodzę Złotego Dyzia. Czytelnicy Jazz Forum w ankiecie Jazz Top uznali HMS za nową nadzieję roku 1982. W kolejnych latach zespół zajmuje trzecie miejsce w kategorii Zespół roku 1983 i drugie w 1984. W 1983 ukazuje się pierwsza płyta HMS a w 1984 druga, obydwie wydane przez wytwórnię Poljazz. Sukcesy zespołu to również: – I miejsce na konkursie jazzowym w Dunkierce (Francja) 1984. – II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia) 1984, gdzie również trębacz zespołu Waldemar Szymański otrzymał główną (jedyną) nagrodę solistyczną. Ważniejsze festiwale: – Jazz nad Odrą 82’, 83’, 84’, – Jazz Jamboree 83’, – Bratysławskie Dni Jazzowe 83’ (Czechosłowacja), – Pomorska Jesień Jazzowa 83’ – Umbria Jazz 84’ w Perugii (Włochy).

Nie lada osiągnięciem był również udział całego Sextetu w Scandinavian Jazz Week in Umea 84’ (Szwecja). Jednym z wykładowców na workshopie był Sahib Shihab, saksofonista, który współpracował z Coltranem. Zespół wystąpił na wszystkich festiwalach jazzowych w Polsce oraz grał liczne trasy koncertowe (w jednej z nich, w 1983, wziął udział Tomasz Szukalski) i dwie „zagraniczne” – w ówczesnym NRD, gdzie na jeden z koncertów przyszła publiczność oczekująca muzyki rockowej…

HMS wielokrotnie koncertował w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, na jednym z nich gościnnie zagrał Kazimierz Jonkisz. Zespół w momencie powstania sięgał do tradycji hard-bopowej, po niedługim czasie rozszerzył profil o wpływy jazz-rockowe i funkowe. Heavy Metal Sextet zawiesił działalność w grudniu 1984. Reaktywował się latem 2011 roku. HMS już w „nowożytnych” czasach, trzykrotnie wystąpił na Letnim Festiwalu Jazzowym Piwnicy pod Baranami (2010, 2015, 2017), na festiwalach: Jazz w Lesie (2012, 2017), Jazz na Kresach (2012, 2017), na Gdańskich Nocach Jazsowych (2013) wziął udział w Benefisie Mariusza Bogdanowicza.

Skład zespołu:

Waldemar Szymański – trąbka, skrzypce

Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy

Janusz Kowalski – saksofon tenorowy

Marcel Baliński – fortepian

Mariusz Bogdanowicz – kontrabas

Mirek Sitkowski – perkusja

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na koncert zespołu Heavy Metal Sextet w Sejnach. Wystarczy do 15 lipca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jakich projektach można usłyszeć Mariusza Bogdanowicza? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: ulikl i Michał – gradzmic@…

Koncert zespołu „Heavy Metal Sextet” w Ośrodku Kultury w Sejnach

Leave a Reply