#DonMoniuszkoProject! i VII Międzynarodowy Festiwal „Ars Musica” w Suwałkach wciąż trwa. Trwają też zaawansowane prace nad krotochwilą w trzech aktach – operą „Nowy Don Kichot, czyli sto szaleństw” – finałowym punktem wydarzenia.

W niedzielę, 25 sierpnia o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się dwuczęściowa Gala Moniuszkowska. Pierwszą jej część będą tworzyć wykonania solowe najpiękniejszych utworów Stanisława Moniuszki z różnych oper. Na scenie wystąpią: Anna Jeruć-Kopeć, Małgorzata Wojciechowska (skrzypce – koncertmistrz) wraz z Mariną Biełaszuk (fortepian) i Natalią Ołów – Winnik (mezzosopran). II część to właśnie „Nowy Don Kichot, czyli sto szaleństw”, czyli niebywałe, skrzące radosną energią dzieło St. Moniuszki, inspirowane Cervantesem w reż. Marka Cichuckiego oraz z kostiumami i scenografią Mariusza Krzywickiego. Zrealizowanie inscenizacji w tak rekordowym tempie – przypomnijmy, że na scenie wystąpią profesjonalni artyści i „nowy narybek” – młodzi adepci sztuki wokalnej i instrumentaliści, którzy mieli właściwie kilka dni na przygotowanie się do finałowego koncertu – to wyzwanie niebywałe. Proces trwający nawet kilka miesięcy podczas „Ars Musica” został skrócony do absolutnego minimum. Jak poradzą sobie wykonawcy i twórcy realizacji?

O przygotowaniach rozmawiamy z zespołem roboczym VII Międzynarodowego Festiwalu „Ars Musica”:

O festiwalu „Ars Musica”, przygotowaniach i artystach opowiada Marlena Borowska, dyrektor festiwalu:

Marlena Borowska o pracach rekonstrukcyjnych nad rękopisem „Don Kichota” autorstwa Stanisława Moniuszki, pierwszej inscenizacji w Suwałkach – w 2011 roku oraz artystach, którzy uczestniczyli w festiwalu, teraz występujących na liczących się scenach operowych:

Anna Jeruć-Kopeć, sopranistka o przygotowaniach do „Nowego Don Kichota”:

Marek Cichucki, aktor o pracy z młodymi artystami:

Kazimierz Dąbrowski, dyrygent prowadzący podczas wydarzenia warsztaty orkiestrowe o przygotowaniu Kameralnej Orkiestry Festiwalowej do występu:

Mariusz Krzywicki o kostiumach:

Aleksandra Pełszyńska, uczestniczka seminariów i festiwalu „Ars Musica”:

Fot. Niebywałe Suwałki

Więcej o festiwalu w artykule poniżej:

Ars Musica i Gala Moniuszkowska z udziałem znakomitych artystów przed nami

Leave a Reply