Artystów operowych tego formatu zwykle w Suwalskim Ośrodku Kultury usłyszeć nie można. Najbliższą okazją, aby posłuchać Tomasza Koniecznego, będzie koncert w Warszawie podczas Festiwalu „Chopin i Jego Europa”. Później trzeba już jechać do Wiednia lub Madrytu.

Warto wiedzieć, że Opera w Wiedniu (Wiener Staatsoper) jest dla Koniecznego praktycznie od 2009 roku artystycznym domem. Partie w których tu występuje to: Jack Rance/”Dziewczyna z Dalekiego Zachodu”, Wotan/”Pierścień Nibelunga”, Amfortas/”Parsifal”, Holländer/”Latający Holender”, Scarpia/”Tosca”, Mandryka/”Arabella”, Jochanaan/”Salome” i inne. Jest jednym z ulubieńców wiedeńskiej publiczności – trudno się dziwić. Zbiera wiele pochlebnych recenzji. Czytając biografię artysty trzeba się zastanowić, na jakich scenach jeszcze nie wystąpił. Śpiewał bowiem w Lipsku, Lubece, Mannheim, Stuttgarcie, Pradze, Dreźnie, Madrycie, Berlinie, Paryżu, Monachium, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago, w mediolańskiej La Scali, Toronto, Tokio, Edynburgu – a to wciąż nie wszystkie miejsca. No i wreszcie – w Suwałkach. Koncert Tomasza Koniecznego z orkiestrą AUKSO przejdzie do historii. Mało prawdopodobne, aby taka okazja się jeszcze powtórzyła. Artysta był jednym z gości tegorocznej Letniej Filharmonii AUKSO.

W programie środowego koncertu (21 sierpnia) znalazły się: Uwertura fantastyczna do opery „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz Koncert Grażyny Bacewicz; które poprzedziły występ artysty. Tomasz Konieczny (bas-baryton) zaśpiewał Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira autorstwa Tadeusza Bairda oraz trzy pieśni Stanisława Moniuszki (Kozak, Stary kapral, Dziad i baba). Zachwycona publiczność domagała się bisu. Tomasz Konieczny chętnie spełnił prośbę melomanów, ponownie wykonując pieśń Kozak.

Po koncercie miało miejsce krótkie spotkanie z udziałem Tomasza Koniecznego, Marka Mosia – dyrygenta AUKSO i zarazem dyrektora artystycznego Letniej Filharmonii oraz Justyny Rekść-Raubo – dyrektor Festiwalu. Rozmowa dotyczyła kariery aktorskiej Tomasza Koniecznego, początków jego kariery operowej, przed którą – jak twierdzi – bardzo się wzbraniał, a także książki „Twarze Wotana” – wywiadu Tomasza Marczyńskiego z artystą.

W czwartek, 22 sierpnia o godz. 20.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się ostatni koncert XX Letniej Filharmonii AUKSO.  Usłyszymy kompozycje Krzesimira Dębskiego (również jeden z gości wydarzenia) oraz Stanisława Moniuszki. Najnowsze swoje piosenki wykona Kasia Moś.

Przeczytaj więcej o artyście – Tomasz Konieczny.

„(…) Zawsze z tą samą ogromną muzyczną i aktorską intensywnością, zawsze w absolutnej pełni artystycznego wyrazu. W kimś kto mierzy się z tworzywem artystycznym w tak emocjonalnie bezwzględny sposób, podejrzewa się jakieś „z brzucha czerpające sceniczne zwierzę”. Ze tak wcale być nie musi uświadamia nam Konieczny, który czerpie jako artysta i „z głowy” i „z brzucha” lub jak kto woli z obu źródeł jednocześnie. (…)”. Portret Tomasz Koniecznego zamieszczony przez Wiener Staatsoper w maju 2015 r.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj