Tablica upamiętniająca pobyt Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 13 września 1919 roku w Budynku Resursy Obywatelskiej w Suwałkach od piątku ponownie wisi na ścianie budynku obecnie zajmowanego przez Muzeum Okręgowego.

Ponownie, ponieważ pierwsza tablica upamiętniająca wizytę Józefa Piłsudskiego została odsłonięta w 1999 roku z inicjatywy Zygmunta Filipowicza, wieloletniego dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny. Jej autorem był artysta rzeźbiarz Jan Bohdan Chmielewski.

Nową tablicę, wykonaną w brązie według tego samego projektu, sfinansował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (z inicjatywy doktora Jarosława Schabieńskiego).

Będzie ona przypominać, że w dniach 12-13 września Józef Piłsudski przebywał na Suwalszczyźnie. Drugiego dnia wizyty Rada Miejska Suwałk wydała na jego część uroczysty obiad w Resursie Obywatelskiej, w czasie którego Naczelnik Państwa wygłosił podniosłe przemówienie, zaznaczając m.in.: Wyście o byli dla mnie tym krwawym wyrzutem. Stąd szły wieści, które mi dumnym być nie pozwalały. Dzisiaj ziemia wasza jest wolną.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj