Tablica upamiętniająca pobyt Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 13 września 1919 roku w Budynku Resursy Obywatelskiej w Suwałkach od piątku ponownie wisi na ścianie budynku obecnie zajmowanego przez Muzeum Okręgowego.

Ponownie, ponieważ pierwsza tablica upamiętniająca wizytę Józefa Piłsudskiego została odsłonięta w 1999 roku z inicjatywy Zygmunta Filipowicza, wieloletniego dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny. Jej autorem był artysta rzeźbiarz Jan Bohdan Chmielewski.

Nową tablicę, wykonaną w brązie według tego samego projektu, sfinansował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (z inicjatywy doktora Jarosława Schabieńskiego).

Będzie ona przypominać, że w dniach 12-13 września Józef Piłsudski przebywał na Suwalszczyźnie. Drugiego dnia wizyty Rada Miejska Suwałk wydała na jego część uroczysty obiad w Resursie Obywatelskiej, w czasie którego Naczelnik Państwa wygłosił podniosłe przemówienie, zaznaczając m.in.: Wyście o byli dla mnie tym krwawym wyrzutem. Stąd szły wieści, które mi dumnym być nie pozwalały. Dzisiaj ziemia wasza jest wolną.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply