Szczególne momenty wymagają wyjątkowej oprawy, zatem wesele to uroczystość planowana, przemyślana, dopracowana. Chcemy, by goście byli zadowoleni, stąd ukłon w stronę tradycji, ale też ma być spełnieniem marzeń; tu spotykają się starsi i młodsi, dwie rodziny, znajomi z różnych kręgów. Jest zatem to spotkanie obciążone wieloma uwarunkowaniami, konfrontacja przekonań, postaw, charakterów. Wielokrotnie wesele stawało się tematem utworów literackich, rozmaitych tekstów kultury – wtorkowy spektakl zaprezentowany w ramach Teatru Polska także się do nich odwołuje. W scenicznym ruchu, w dźwiękach towarzyszących grze aktorów, interakcjach między nimi dostrzec można nawiązania do „Ślubu” Gombrowicza, do dramatu Stanisława Wyspiańskiego i jego ekranizacji czy obrazu w reżyserii Wojciech Smarzowskiego „Wesele”.

Teatralne „We_selle” rozpoczyna się bardzo oficjalnie, wręcz schematycznie – przybyli wcielają się w pewne role, przybierają wystudiowane pozy, prezentują je pieczołowicie, a przez to schematycznie. Rytuał powitania przechodzi płynnie w dalszą część uroczystości – świętowanie najpierw jeszcze naznaczone utartymi zachowaniami przeradza się w epifanię prawdziwych relacji, rozmaitych uczuć, wychodzących na jaw w miarę upływu czasu. Dynamiczny taniec, ruch na pozór swobodny, a precyzyjnie zgrany to główne środki wyrazu. Rekwizyty są skromne, stroje – utrzymane w bieli i czerni przełamuje barwny akcent sukienki jednej z postaci poruszającej się w innym rytmie, nieco izolowanej czy też izolującej się. Z czasem dochodzi do interakcji, pojawiają się napięcia, z założenia mająca być emanacją szczęścia uroczystość przeradza się w rozrachunek z samym sobą, z innymi, z przeszłością.

W roli pana młodego wystąpił Paweł Urbanowicz, suwalczanin, absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, który w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Suwałk wyreżyserował spektakl „Lorem ipsum”. Przestawienie to niejako zapoczątkowało bytność teatru tańca w Suwałkach. Dzięki Polskiej Sieci Tańca, której Suwalski Ośrodek Kultury jest partnerem, widzowie będą mogli obejrzeć tej jesieni jeszcze dwa spektakle: „Kaj Dzias” 15 października oraz „Stalking Paradise” 22 listopada.

Fotografie: Wojciech Otłowski –www.wojciech-otlowski.pl

 

Dodaj komentarz