Czterdziestu beneficjentów, którzy swoją działalność prowadzą w trzydziestu różnych branżach, skorzystało z dotacji z projektu “Startuj z biznesem”. Aktualnie – już właściciele firm mogli liczyć nie tylko na pieniądze na inwestycje, ale też na wsparcie pomostowe.

Beneficjenci swoje jednoosobowe działalności prowadzą od 1,5 roku. We wtorek, 24 września odebrali certyfikaty uczestnictwa w projekcie.  Na spotkaniu, oprócz przedstawicieli Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”, byli obecni również przedstawiciele firmy Sysco Polska Sp. z o.o., lidera projektu.

Jak podkreślił Cezary Cieślukowski, przewodniczący Stowarzyszenia “Euroregion Niemen” i radny Sejmiku Województwa – zainteresowanie dotacjami na start własnego biznesu było mniejsze niż zakładano.

– Musieliśmy powtarzać nabór – przypomina Cieślukowski, zaznaczając, że projekt obejmował nie tylko środki na inwestycje, ale też wsparcie pomostowe, szkolenia i doradztwo. – Założenie własnej działalności wymaga odwagi, determinacji, cierpliwości i ciężkiej pracy – podsumował przewodniczący “Euroregionu”.

O projekcie mówi Cezary Cieślukowski:

Krzysztof Jaszczuk z Sysco Polska:

Beneficjenci, którzy uczestniczyli w spotkaniu, nie ukrywali, że kwota dotacji w wysokości do 23,6 tys. złotych jest bardzo niska. Argumentowali to faktem, iż profesjonalny sprzęt jest drogi – na zakup potrzebnych narzędzi i maszyn potrzebowaliby nawet 50-100 tys. zł. Przedsiębiorcy podkreślali również, że termin prowadzenia szkoleń – latem – niezbyt im odpowiadał. Niektórzy wspomnieli również, że chcieliby współpracować, a nie tylko konkurować na lokalnym rynku.

Cezary Cieślukowski dodał, że właśnie teraz toczy się dyskusja na temat tego, jak będzie wyglądał Regionalny Program Operacyjny na najbliższy okres – od 2021 roku. – Ze wszystkich źródeł płyną sygnały i sugestie, aby środki na rozpoczęcie działalności były dużo wyższe – podkreślił.

To ważna informacja dla przyszłych przedsiębiorców, którzy zamierzają wziąć udział w projektach podobnych do „Startuj z biznesem”, którego wartość przekroczyła 2 mln złotych i w którym dofinansowanie na jedną firmę wynosiło do 23,6 tys. zł (plus wsparcie pomostowe przez pierwszych 6 miesięcy do 1850,00 zł/m-c oraz przez kolejnych 6 miesięcy do 745,00 zł/m-c).

 Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz