Obiekt za ponad 36 mln złotych będzie służył sportowcom i uczestnikom wydarzeń kulturalnych tam organizowanych. W sobotę, 23 listopada hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena została oficjalnie otwarta. Odbył się tam też mecz Ślepska Malow Suwałki, debiutującego w PlusLidze (relacja niebawem na naszej stronie).

Udział w oficjalnym otwarciu wzięli nie tylko fani siatkówki, ale też zaproszeni goście, m.in.: samorządowcy, radni, posłowie, przedstawiciele służb mundurowych.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej przypomniał, że takiej hali nie ma nawet Białystok, ale najlepszy zespół siatkarski w województwie musi korzystać z takiego obiektu. Jarosław Zieliński podkreślił z kolei, że to przedsięwzięcie wymagało dużej odwagi ze strony przedstawicieli suwalskiego samorządu. Budowa hali była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków centralnych (w sumie 13,3 mln złotych) i zaangażowaniu własnych pieniędzy – z budżetu miasta. Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego gratulował realizacji inwestycji, dodając, że „Suwałki zasługują na taki obiekt”. Symboliczne klucze do hali odebrali Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach i Wojciech Winnik, prezes Ślepska Malow Suwałki. Hala została również poświęcona przez moderatora miasta Suwałk, ks. Jaremę Sykulskiego. Przed meczem wystąpił znany suwalskiej publiczności Piotr Karpienia, piosenkarz i gitarzysta.

Trochę danych na temat hali:

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 6634 m², a wysokość budynku około 16 m. Hala o wysokości 12,8 m ma powierzchnię sportową wielkości 1745 m², w tym boiska do: siatkówki (9×18 m), koszykówki (15×28 m) i piłki
ręcznej (20×40 m), a także trybuny na 2165 miejsc.

W budynku znajduje się też sala treningowa (14 x 24 m) o wysokości 8 m i łącznej powierzchni 340 m².

Budowa hali sportowo-widowiskowej o takich parametrach funkcjonalno-przestrzennych była niezbędna dla rozwoju bazy sportów wyczynowych w Suwałkach i regionie. Obiekt jest trzy razy większy od hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. 

Obiekt wybudowało Przedsiębiorstwo Budowlane UNIMAX Sp. z o.o. z Warszawy. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Suwałki Arena odbyło się 6 kwietnia 2018 r. Budowa hali rozpoczęła się pod koniec 2017 r.
Koszt inwestycji to ponad 36 mln zł. Miasto Suwałki otrzymało na budowę hali 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Te ponad 36 mln zł to więcej niż zakładał kosztorys inwestorski dlatego Miasto Suwałki nieustannie poszukiwało możliwości zwiększenia dofinansowania. Prośby w tej sprawie trafiły do resortu sportu i Zarządu Województwa Podlaskiego. W ostatnim czasie Ministerstwo Sportu i Turystyki zdecydowało, że dofinansuje inwestycję dodatkową kwotą w wysokości 3,3 mln zł.

Komu nie udało się być na meczu Ślepska z Indykpolem AZS Olsztyn, halę może obejrzeć w niedzielę, 24 listopada podczas dnia otwartego. Zwiedzanie obiektu odbędzie się w godzinach 10.00 – 14.00.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj