W ubiegłym roku festiwal świętował mały jubileusz – w tym roku odbędzie się szesnasta edycja Międzynarodowych Spotkań z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza. Te trzy dni na początku grudnia to czas pracowity, bogaty w doświadczenia, pozwalający uczestnikom zaprezentować swoje dokonania, a widzom – zobaczyć wiele ciekawych spektakli.

W tym roku w programie jest ich siedemnaście, podzielonych na trzy kategorie – zaprezentuje się młodzież, dorośli aktorzy amatorzy oraz aktorzy zawodowi. W formule imprezy są także warsztaty dla jej uczestników, omówienia spektakli pozwalające artystom dalej kształtować i udoskonalać swoje twórcze poczynania. Są i przedstawienia mistrzowskie – w tym roku zarówno spektakl otwarcia, jak i zamykający festiwal przywołają wielkich artystów związanych z naszym miastem.

Podczas uroczystego otwarcia imprezy zobaczyć będzie można spektakl o pochodzącym z Suwałk wielkim reżyserze – „Miałem wielkie szczęście – Andrzej Wajda” w wykonaniu Wojciecha Gałzińskiego i reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego. Zakończenie imprezy zwieńczy teatralna wersja poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka” stworzonego po śmierci drugiej żony, Carol. To autorska interpretacja będąca połączeniem wizji trzech twórców: aktora i reżysera Janusza Stolarskiego, videomakera Tomasza Jarosza i odpowiadającego za warstwę dźwiękową kompozytora Patryka Lichoty. Co ciekawe, głos aktora jest emitowany z offu, zatem poruszająca opowieść o sile i pięknie miłości zostanie przez Janusza Stolarskiego oddana za pomocą ruchu, gestu, stworzonych sytuacji scenicznych.

Od dwóch lat nazwa imprezy podkreśla międzynarodowy skład jej uczestników, ale jak tłumaczy Grażyna Filipowicz-Karp, dyrektor artystyczny tego przedsięwzięcia, goście z zagranicy prezentowali się już od pierwszej edycji. Tak będzie i tym razem – widzowie zobaczą monodramy wykonywane przez artystów ze Słowacji i Łotwy. To nietuzinkowa propozycja teatralna, gdyż w przypadku tekstów wygłaszanych w obcym języku większą rolę odegra intonacja, mimika, ruch sceniczny.

Warto przekonać się, że nastrój, emocje udzielają się, a przesłanie trafia do odbiorców, mimo że czasem dzieli bariera językowa. Jednak język teatru jest uniwersalny, tak sugestywny, że te spektakle autentycznie cieszą się wielkim uznaniem, są gorąco przyjmowane i przez widzów, i przez jurorów nagradzających te prezentacje.

To zresztą także okazja do swego rodzaju rewizyty. Grażyna Filipowicz-Karp zdradza, że przyjeżdżający opiekunowie, animatorzy kultury z zagranicznych placówek, podczas festiwalu podejmują decyzje o zaproszeniu polskich interesujących ich monodramistów.

Taki solowy występ na scenie jest doświadczeniem niełatwym, ale jednocześnie to wyzwanie pokazujące siłę aktorskiego przekazu. Dla występujących to niejednokrotnie okazja do pierwszej konfrontacji danej kreacji z widzami. Cieszą i laury – torują one drogę do dalszych występów, utwierdzają – w przypadku młodzieży – w wyborze aktorskiej drogi.

Grażyna Filipowicz-Karp dzieli się planami na przyszłe edycje – u zarania spotkań prezentowali się także najmłodsi, podejmowane są działania, by przywrócić tę dziecięcą kategorię. Warto najlepsze spektakle pokazać szerszej publiczności, zatem w zamierzeniach jest ujęcie takiej formy docenienia w regulaminie – rejestracja telewizyjna bądź radiowa.

Na razie jednak najistotniejsza jest obecna edycja, która uczestnikom i widzom obiecuje wiele wrażeń. Teatromani mogą obejrzeć konkursowe propozycje bezpłatnie, także na spektakl o Andrzeju Wajdzie wstęp jest wolny, bilety na „Orfeusza i Eurydykę” w cenie 20 zł są do nabycia w kasie SOK-u lub za pośrednictwem strony internetowej.

Organizację takiego przedsięwzięcia wspierają sponsorzy – RESO Europa Serwis, a także ASPI. Partnerami są LOGOS, Xpression i Hotel Loft. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta – fundatora nagród w konkursie.

Patronat medialny objęli: Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teraz Teatr, TVP3 Białystok, Radio Białystok, TVSuwałki, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski, Niebywałe Suwałki, Suwałki Info, Suwałki 24.

Przypominamy o trwającym konkursie – więcej w informacji poniżej:

Pegaz zgubi złotą podkowę, a najlepsi monodramiści znów o nią powalczą. Wygraj zaproszenie na spektakl finałowy

Dodaj komentarz