Kilkunastu monodramistów z Polski, Łotwy i Słowacji zmierzy się „sam na sam” z publicznością podczas XVI Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, które odbędą się w Suwałkach na początku grudnia.

Obok spektakli konkursowych zobaczymy dwa wyjątkowe przedstawienia mistrzowskie: “Miałem wielkie szczęście”, czyli rzecz o słynnym suwalczaninie Andrzeju Wajdzie oraz inspirowany poematem Czesława Miłosza – monodram “Orfeusz i Eurydyka” .

Międzynarodowe Spotkania z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” to konkurs, który promuje jedną z ciekawszych i jednocześnie najtrudniejszych form teatralnych i jednocześnie stwarza najlepsze warunki wspierania wybitnych osobowości twórczych. W suwalskich spotkaniach z monodramem z powodzeniem bierze udział młodzież, także reprezentująca nasze miasto oraz osoby dorosłe, zarówno amatorzy, jak studenci szkół artystycznych oraz doświadczeni aktorzy.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty teatralne oraz spektakle konkursowe otwarte dla publiczności. Spotkania to również przedstawienia prezentowane przez mistrzów gatunku, aktorów cieszących się uznaniem i popularnością wśród miłośników teatru.

Popisy monogramistów oceniają fachowcy, doświadczeni pedagodzy, aktorzy i reżyserzy, w tym roku – Janusz Stolarski, aktor renomowanych scen teatralnych, m.in.: Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Studio w Warszawie, reżyser i pedagog teatralny; Jolanta Juszkiewicz, aktorka, założycielka Kropka Theatre i stypendystka Ministra Kultury oraz Joanna Łupinowicz, aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna.

Spotkania z monodramem rozpoczną się w poniedziałek, 2 grudnia spektaklem inaugurującym „Miałem wielkie szczęście – Andrzej Wajda” w wykonaniu Wojciecha Gałzińskiego i reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego. Wstęp wolny, wejściówki na spektakl dostępne w kasie SOK. Prezentacja spektaklu została dofinansowana przez Prezydenta Miasta Suwałki Czesława Renkiewicza.

Spektakl „Miałem wielkie szczęście”, czyli rzecz o Wajdzie na otwarcie XVI Międzynarodowych Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach

W finale spotkań, w środę 4 grudnia zobaczymy monodram “Orfeusz i Eurydyka”. Spektakl powstał z inspiracji słynnym dziełem Czesława Miłosza pod tym samym tytułem, które poeta stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol i jest multimedialną wypowiedzią trzech twórców: Janusza Stolarskiego (reżyser i aktor), Tomasza Jarosza (videomaker) i Patryka Lichoty (kompozytor i muzyk). Każdy z nich próbuje rozwikłać tajemnice, odpowiedzieć na pytania, które odnalazł w poemacie Miłosza. Fundatorem Grand Prix jest Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałki.

Spektakl “Orfeusz i Eurydyka” towarzyszący XVI Międzynarodowym Spotkaniom z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach

Mecenasem Festiwalu jest RESO Europa Serwis.

Sponsorem ASPI. a partnerami LOGOS i Xpression.

Patronat medialny objęli: Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teraz Teatr, TVP3 Białystok, Radio Białystok, TVSuwałki, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski, Niebywałe Suwałki, Suwałki Info, Suwałki 24.

XVI Międzynarodowe Spotkania z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na spektakl “Orfeusz i Eurydyka” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystarczy do 27 listopada do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Janusz Stolarski jest aktorem nie tylko realizującym spektakle, ale również działającym prospołecznie, na rzecz osób wykluczonych. Jakim grupom społecznym i w jaki sposób pomaga? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Ewa Osewska.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz