Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku poszukuje solistów do „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego, opartego na romantycznym poemacie Aleksandra Puszkina.

Premiera jednej z najbardziej lirycznych oper planowana jest na maj 2020 roku. Kierownictwo muzyczne nad słynną operą obejmie Maestro Tadeusz Kozłowski, za reżyserię odpowiedzialny będzie Marek Weiss. Przesłuchania w dwóch etapach w terminach: I etap – 5.12.2019 oraz II etap – 8.01.2020.

„Eugeniusz Oniegin” to najbardziej znana opera Czajkowskiego, do której libretto napisał sam kompozytor na podstawie poematu Aleksandra Puszkina, jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych.

Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor, nie ryzykując nazwania go operą – cechuje poetyckość, psychologiczna prawda przeżyć bohaterów, osiągnięte koncentracją na ariach solowych czy duetach raczej niż scenach zbiorowych. Nadają one dziełu charakter intymny, kameralny. Dziełem tym Czajkowski bezbłędnie trafia na właściwy sobie styl operowy, stając się jednocześnie jednym z najświetniejszych przedstawicieli opery lirycznej. „Rosyjskość” dzieła polega nie tylko na znakomicie uchwyconej akcji  poematu Puszkina i atmosferze życia różnych środowisk Rosji XIX wieku czy też związkach z muzyką ludową, ale na tęsknym, melancholijnym liryzmie i szeroko poprowadzonej melodii chwytającej serca i umysły.

Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym dandysie, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, pozostaje wierna mężowi. Obraz Tatiany to jeden z najpiękniejszych portretów w literaturze operowej, partnerują jej równie interesujące postaci Oniegina, Leńskiego, Olgi i innych. To od nich w głównej mierze zależy powodzenie podlaskiej premiery, dlatego – czekamy na talenty!

Na przesłuchania w dniu 5 grudnia 2019 zapraszamy publiczność. Jeśli chcą Państwo zajrzeć za kulisy przygotowań spektaklu operowego i razem z nami uczestniczyć w poznawaniu kandydatów i kandydatek do ról, mamy wspaniałą ofertę. Bilety (miejsca nienumerowane) w symbolicznej cenie 5 zł można zakupić w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej lub online.

Śpiewaków zapraszamy do wysyłania CV i ewentualnych rekomendacji do dnia 2.12.2019 r. na przesluchania@oifp.eu lub listem czy też osobiście na nasz adres przy ul. Odeskiej 1.

Więcej informacji na stronie OiFP:

Przesłuchania do „Eugeniusza Oniegina”

PRZESŁUCHANIA DO „EUGENIUSZA ONIEGINA” – czwartek, 5 grudnia godz. 14.00 | Duża scena OiFP, ul. Odeska 1

Program przesłuchania:

Oniegin

Akt I, aria „Wy mnie pisali”

Duet z Tatianą

Tatiana

Akt I, nr 9, scena listu, „Puskaj pogibnu ja”

Akt I, nr 5, scena i kwartet

Leński

Akt II, aria Aria „Kuda, kuda…”

Olga

Akt I, nr 1

Akt I, nr 3, „Ach, Tania, Tania…”

Gremin

Akt III, aria „Lubwi wsie wozrasty…”

Łarina

Akt I, nr 1

Filipiewna

Akt I, scena II, nr 8

Triquet

Akt II, nr 14, kuplety „Kuplet imieit ja s soboj…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj